Šestnáct republikány vedených amerických států, včetně Texasu, dnes podle agentury AP podalo žalobu proti novému imigračnímu programu prezidenta Joea Bidena. Ten otevírá cestu k občanství přistěhovalcům, kteří do USA přišli nelegálně, ale uzavřeli manželství s americkým občanem.
V žalobě se uvádí, že Bidenova administrativa zmíněným opatřením obešla Kongres a se „zjevným politickým účelem“ umožnila přistěhovalcům, kteří do USA přišli nelegálně, získat občanství.
Biden v červnu oznámil, že přistěhovalci, kteří dlouhodobě žijí ve Spojených státech bez patřičných dokladů a uzavřeli manželství s americkými občany, budou moci nově žádat o povolení k pobytu bez hrozby vyhoštění. Žádost je možné podat od pondělí.
Program, který po získání zelené karty otevírá žadatelům cestu k nabytí amerického občanství, však vzbudil kontroverze, a to zejména s ohledem na skutečnost, že se letos na podzim konají prezidentské volby a volby do Kongresu USA, v nichž je právě nelegální přistěhovalectví jedním z velkých témat. Mnozí republikáni nový program kritizují a tvrdí, že v praxi jde o amnestii pro osoby, které porušily zákon.
Aby mohli být imigranti zařazeni do programu, musí žít v USA nepřetržitě alespoň deset let, nepředstavovat bezpečnostní hrozbu a nesmí mít diskvalifikující trestní minulost. Manželství s americkým občanem zároveň museli uzavřít do 17. června, tedy den před vyhlášením programu.
Za podání žádosti se platí poplatek 580 dolarů (zhruba 13.000 Kč) a musí se vyplnit dlouhý formulář se zdůvodněním žádosti a doprovodnými dokumenty, které dokládají, jak dlouho dotyčný žije v USA. Žádost se podává ministerstvu vnitřní bezpečnosti a pokud je schválena, má žadatel tři roky na získání trvalého pobytu, přičemž může v tomto období legálně pracovat. Bidenova administrativa odhaduje, že do programu by mohlo být zahrnuto zhruba půl milionu dospělých a asi 50.000 dětí.
Před tímto programem bylo pro lidi, kteří byli v USA nelegálně, těžké získat zelenou kartu, i když uzavřeli sňatek s americkým občanem. Mohlo jim být nařízeno, aby se vrátili do vlasti, často na několik let, a čelili riziku, že jim nebude umožněn návrat.