EU poskytla ČR 28,5 mld. Kč na řešení zdravotnických a společenských krizí

Evropská unie poskytla České republice dodatečných 28,5 miliardy korun na přípravu proti krizím, jako byly pandemie koronaviru nebo migrační vlna ukrajinských uprchlíků. Peníze z programu REACT-EU šly na modernizaci zdravotnických zařízení, poskytování sociálních služeb, vybavení integrovaného záchranného systému a pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Podporu získalo více než 600 projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o tom informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách.

REACT-EU vznikl v Evropské unii na podporu zotavení z krize v souvislosti s pandemií covidu-19. Vyčleněné peníze pro ČR následně směřovaly do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který zajišťuje MMR, a to pro období let 2014 až 2020. Pod REACT-EU následně v roce 2022 vznikl balíček pro podporu ukrajinských uprchlíků s názvem FAST-CARE.

O dotaci bylo možné žádat z IROP. Přibližně 22,5 miliardy korun získaly zdravotnická zařízení a peníze byly využity na nákup moderního zdravotnického vybavení, vylepšení laboratorních kapacit a přístrojů pro boj s infekčními nemocemi. Veřejné nemocnice obdržely 11,8 miliardy korun, fakultní nemocnice 6,6 miliardy a soukromé nemocnice 1,9 miliardy korun.

Do integrovaného záchranného systému směřovalo 5,4 miliardy korun a podle MMR se z peněz koupilo například 509 nových zásahových vozidel a modernizovaly se záchranné stanice. Do sociální oblasti putovalo z výzev 2,1 miliardy korun. Za ty se vytvořilo nebo modernizovalo 690 zařízení poskytujících sociální služby. Zhruba 412 milionů korun mířilo na pomoc uprchlíků z Ukrajiny, z těchto peněz se pro ně následně financovaly například základní životní potřeby včetně ubytování a nebo projekty na začlenění do společnosti. Pomoc díky podpoře podle MMR získalo 143.935 lidí, z toho 45.115 dětí.

Kromě nemocnic, sociálních zařízení a záchranných služeb získalo na projekty 2,9 miliardy Kč ministerstvo vnitra. Nejmenší skupinou žadatelů co do výše proplacené podpory jsou krajské hygienické stanice, kterým bylo proplaceno 95 milionů korun.

  Rusko potřebuje hotovost. Zabrání tomu, aby společnost profitovala z daňového ráje

Nejvyšší částku z REACT-EU získali státní příjemci, a to 11,2 miliardy Kč. Soukromý sektor, ve kterém se jednalo převážně o nemocnice, dostal 7,9 miliardy Kč. Státní příjemci měli také nejvyšší průměrnou podporu, činila přibližně 107 milionů korun. Průměr u soukromého sektoru byl 97,2 milionů Kč a u krajů 59,8 milionů Kč. Celková průměrná dotace na projekt z programu byla 46,6 milionu korun.

Největší částkou byly podpořeny projekty v Praze. Celkem jich bylo 63 za 6,3 miliardy korun. Nejvíce, tedy 66, jich ale z dotací REACT-EU vzniklo v Moravskoslezském kraji. Region na ně získal téměř tři miliardy korun. Naopak nejméně bylo proplaceno v Karlovarském kraji, kde podporu obdrželo 16 projektů ve výši 586,6 milion korun.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com