Šestnáct zemí Evropské unie včetně České republiky vyzvalo Evropskou komisi, aby v příštích měsících navrhla nový předpis týkající se zdanění tabákových výrobků. Zahrnovat by měl také nové produkty, jako jsou elektronické cigarety. Na ty se totiž stávající pravidla nevztahují, informovala agentura Reuters.
V čele iniciativy stojí Nizozemsko, kterému se podařilo získat podporu Chorvatska, Česka, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa, Lotyšska, Slovenska, Španělska, Belgie, Bulharska, Irska, Slovinska a Portugalska. Podle ministrů financí těchto zemí by měla komise aktualizovat normu o zdanění tabáku z roku 2011. Vzhledem k chybějícímu ustanovení o elektronických cigaretách totiž každá země uplatňuje jiná pravidla a jinou výši spotřební daně, což narušuje jednotný trh.
„Na základě současné směrnice nemůže být většina těchto výrobků zdaněna jako tradiční tabákové výrobky. Ustanovení současné směrnice jsou nedostatečná nebo příliš úzká, aby čelila výzvám, které musí řešit správní orgány členských států vzhledem k neustále se vyvíjející nabídce tabákového průmyslu,“ stojí ve společném dopise, který má ČTK k dispozici. „Kvůli nedostatkům v unijní legislativě přijaly členské státy vhodná opatření na vnitrostátní úrovni. To vedlo k roztříštěnosti, nerovným podmínkám a v konečném důsledku k narušení našeho vnitřního trhu,“ dodává dopis.
O aktualizaci normy o zdanění tabáku se hovořilo již v minulých letech, po odkladech ale nyní členské státy žádají, aby se předpisem urychleně začala zabývat nová Evropská komise, která začala fungovat 1. prosince. Nový návrh by unijní exekutiva měla předložit ještě během jara roku 2025, žádají země podepsané pod výzvou.
Evropská komise dosud podle Reuters stanovila určité limity pro elektronické cigarety, například na obsah nikotinu. Výrobci se rovněž před prodejem podobných produktů musí zaregistrovat u vlády své země. Jinak se ale pravidla v každém členském státě liší. Například ve Francii si elektronické cigarety nemohou kupovat lidé mladší osmnácti let. Jejich používání je rovněž zakázáno na některých veřejných místech, včetně univerzit a ve veřejné dopravě.
Itálie zrušila zákaz používání elektronických cigaret na veřejnosti v roce 2013. Užívání ve školách nebo v jejich blízkosti je stále zakázáno.
Belgie letos v březnu oznámila, že od příštího roku zakáže prodej jednorázových elektronických cigaret. Bude tak první zemí Evropské unie, která tyto výrobky odstraní z trhu.