Ukrajina je připravena vyjednávat, ale nikoliv kapitulovat, napsala dnes na sociální síti místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková a zdůraznila, že jde také o principiální postoj ukrajinské delegace na dnešním jednání v Londýně se západními partnery. Prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti s dnešním útokem ruského dronu na ukrajinský autobus s devíti oběťmi a a čtyřmi desítkami zraněných, převážně žen, zdůraznil, že zastavit zabíjení je úkol číslo jedna a že právě o tom jedná i ukrajinská delegace v Londýně.
„Znovu potvrzujeme principiální postoj na dnešní setkání ukrajinské delegace s partnery v Londýně: Ukrajina je připravena vyjednávat, ale ne kapitulovat,“ napsala Svyrydenková a ujistila, že Kyjev nepřistoupí na žádnou dohodu, která by Rusku umožnila přeskupit síly a poté znovu a ještě silněji zaútočit.
Za nezbytný první krok označila úplné příměří. „Naši lidé nepřijmou zmrazený konflikt maskovaný jako mír. Nikdy neuznáme okupaci Krymu. A pokud nezískáme členství v NATO, bude Ukrajina vyžadovat závazné bezpečnostní záruky, a to dostatečně silné, aby odradily příští agresi v budoucnu, a dostatečně jasné, aby zajistily trvalý mír,“ vysvětlila.
„My na Ukrajině trváme na okamžitém, úplném a bezpodmínečném příměří,“ napsal ukrajinský prezident, který připomněl, že tento „naprosto správný návrh“ předložily USA již 11. března.
Agentura Reuters vyjádření vicepremiérky Svyrydenkové spojila se zprávami médií o americkém plánu na ukončení války, podle kterého by se Ukrajině měla vzdát téměř všech území okupovaných Ruskem.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio měl podle některých médií na londýnské schůzce původně předložit návrh, jehož součástí mělo být zmrazení konfliktu přibližně na aktuální frontové linii a uznání Krymu za ruské území. Po ukrajinském odmítnutí možnosti uznat ruské vlastnictví anektovaného poloostrova Rubio cestu zrušil. Britské ministerstvo zahraničí dopoledne oznámilo, že jednání o míru na Ukrajině na úrovni ministrů zahraničí Spojených států, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny bylo odloženo, k rozhovorům se tak scházejí pouze nižší představitelé.
Ukrajina je ještě stále schopna říct „ne“ Spojeným státům, okomentoval odvolání Rubiovy cesty do Londýna server BBC News. Podotkl, že po dramatické roztržce v Oválné pracovně Bílého domu a následné krizi v americko-ukrajinských vztazích mohl vzniknout dojem, že si Kyjev odnesl ponaučení, že se nevyplatí klást odpor Washingtonu, a že se bude za každou cenu vyhýbat konfrontaci. Ale „Trumpův plán“ na ukončení války podle portálu spíše připomíná referát o ruských cílech invaze, než přehled vzájemných ústupků, a tak reakce Kyjeva vůbec neudivuje. A to tím spíše, že není zaručeno, že Ruska bude s plánem souhlasit a že ruský prezident Vladimir Putin zase nevyrukuje s novými požadavky, dodala BBC.
V Londýně budou jednat o míru na Ukrajině nižší činitelé, Kyjev vyslal ministry
Dnešní jednání ministrů zahraničí Spojených států, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny o míru na Ukrajině bylo odloženo, oznámilo dopoledne britské ministerstvo zahraničí. K rozhovorům se tak podle britské diplomacie scházejí pouze nižší exekutivní činitelé, výsledky jejich schůzky nemají být zveřejněny.
Z Ukrajiny do Londýna nicméně přicestovali ministři zahraničí a obrany Andrij Sybiha a Rustem Umerov a šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak, který jejich příjezd oznámil na sociálních sítích. Podle zdroje agentury AFP se ukrajinské trio v britské metropoli sejde s americkým vyslancem pro Ukrajinu Keithem Kellogem.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio měl podle některých médií na schůzce původně předložit návrh, jehož součástí mělo být zmrazení konfliktu přibližně na aktuální bojové linii a uznání Krymu za ruské území. Moskva ukrajinský poloostrov v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v úterý večer uvedl, že Kyjev ruskou svrchovanost nad Krymem právně uznat nehodlá. Rubio pak oznámil, že do Londýna nepřijede.
Rusko na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vojensky napadlo Ukrajinu před více než třemi lety. Spojené státy se od lednového nástupu prezidenta Donalda Trumpa snaží dojednat příměří a následně trvalý mír, rozhovory však zatím úspěch nepřinesly.
Rubio v úterý oznámil, že se rozhovorů v Londýně místo něj zúčastní Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Kellog. Šéf americké diplomacie poté uvedl, že měl „produktivní rozhovor“ se svým britským protějškem Davidem Lammym. Ten potvrdil, že se v Londýně sejdou zmínění činitelé.
„Spojené království pracuje s USA, Ukrajinou a Evropou na míru a ukončení Putinovy nelegální invaze,“ napsal Lammy na síti X.
Komentátoři britských médií soudí, že Rubiova neúčast může být signálem toho, že Washington stále pokládá za jediná podstatná jednání ta s Moskvou. Trump, který na rozdíl od evropských politiků odmítá označovat Rusko za agresora, může být podle komentátorů v zájmu urychlení cesty k míru nakloněn ruskému návrhu týkajícímu se Krymu, který je pro Ukrajinu nepřijatelný.
Jermak dnes uvedl, že ukrajinská ministerská delegace je v Londýně a je připravena jednat o bezpodmínečném příměří. Rusko naproti tomu případný úplný klid zbraní podmiňuje některými požadavky, kterými bylo například zrušení části západních sankcí.
„Cesta k míru není jednoduchá, ale Ukrajina byla a je odhodlaná o něj usilovat,“ uvedl Jermak. Dnešní jednání jsou podle něho věnována možnostem dosažení „bezpodmínečného a úplného příměří“, které má být prvním krokem ke „spravedlivému a udržitelnému míru“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes podle agentury Reuters řekl, že Rusko jedná o možnostech míru pouze s USA a že v postojích obou stran jsou zatím rozdíly, které je potřeba zmenšit.
Putin je ochoten ke kontaktům s Evropany a Ukrajinci, řekl mluvčí
Rusko pokračuje v kontaktech se Spojenými státy a je ochotné v zájmu ukončení války navázat kontakty také s Evropou a Ukrajinou, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentur. Mluvčí Kremlu opět zdůraznil, že Rusko je kategoricky proti rozmístění evropských vojáků na Ukrajině, protože by fakticky šlo o přítomnost Severoatlantické aliance. Právě kvůli obavám z přítomnosti NATO na Ukrajině válka vypukla, dodal. Ukrajina se již čtvrtý rok brání ruské agresi.
„Pokračujeme v kontaktech s Američany. Kontakty s Evropany nemáme, ani s Ukrajinci, přestože prezident Putin je nadále ochoten přistoupit na takové kontakty v zájmu urovnání (konfliktu). Takový je současný stav,“ řekl Peskov podle agentury Interfax.
Na žádost o vyjádření ohledně londýnských jednání, z nichž odřekl účast americký ministr zahraničí Marco Rubio, Peskov poznamenal, že pokud dobře chápe, tak se dosud nepodařilo sblížit stanoviska, a tak se setkání neuskuteční na ministerské úrovni. Moskva podle mluvčího vítá úsilí USA o zprostředkování a pokračuje v kontaktech s Američany, ale okolo urovnání konfliktu nepochybně přetrvává mnoho nuancí, které je nutné projednat. Na dosažení podobných stanovisek se dále pracuje, ujistil.
Kyjev již dříve akceptoval americký návrh na bezpodmínečné příměří. Rusko naproti tomu případný úplný klid zbraní podmiňuje některými požadavky.