Babiš a Okamura kritizovali návrh na zvýšení poplatků za ČT a ČRo

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Zvýšení poplatků označil mimo jiné za plošnou nepřímou daň, koalice podle něj chce dvojici veřejnoprávních médií korumpovat. Babiš mluvil před poslanci zhruba 4,5 hodiny, svůj projev přímo nazval obstrukčním.

„My určitě chceme zabránit této korupci,“ prohlásil o vládní novele Babiš v části vystoupení, v níž rozebíral jednotlivé pořady veřejnoprávní televize a rozhlasu, vinil jejich moderátory ze zaujatosti vůči představitelům ANO a z manipulace debat. Proti Babišovu vystoupení se ohradil zpravodaj předlohy a předseda klubu TOP 09 Jan Jakob, který zejména odmítl výroky o korumpování. Pokud by to podle něj vláda chtěla udělat, nezavádí valorizaci poplatků, či by naopak zavedla státní financování médií veřejné služby. „Závislost na politicích je pak jednoznačná,“ řekl.

Lepší a spravedlivější by bylo podle Babiše financování veřejnoprávní televize a rozhlasu ze státního rozpočtu. „Mají šetřit a začít sami u sebe, ne požadovat další peníze,“ prohlásil. Oběma institucím podle něj také chybí dostatečná kontrola. Obvinil je z toho, že neplní svou funkci veřejnoprávních médií, protože podle něj hájí vládu. Kabinet si chce navrhovanými změnami v poplatcích podle Babiše zajistit loajalitu České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Poplatky přežívají podle něho jako relikt jen v deseti evropských zemích.

ČT i ČRo podle něj mají dostatek peněz na to, aby plnily svůj úkol. Označil je za „otesánky mediální scény“. Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle předsedy ANO neměly soutěžit s komerčními médii o podíl na trhu, což podle něho dělají. ČT by navíc mohla podle lídra ANO nechat bezplatné zpravodajství a vše ostatní zpoplatnit, ČRo by mohl zpoplatnit podcasty a svůj web. „Aspoň by se ukázalo, zda jsou tato média životaschopná,“ podotkl Babiš, jenž volal po debatě o budoucnosti a smyslu veřejnoprávních médií. Poukázal také na to, že Česká tisková kancelář je rovněž veřejnoprávním médiem, které ale „daňové poplatníky nestojí ani korunu“.

  Cena benzinu a nafty je na novém rekordu. Pohonné hmoty zdražily za týden o více než korunu

Na obě instituce ze zákona dohlížejí Rada ČT a Rada ČRo, jejich členy pravidelně volí Sněmovna a nyní i Senát. Představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomocí patří například schvalování rozpočtů. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes zopakoval, že vláda připraví takovou změnu, která umožní prověrku hospodaření ČT a ČRo Nejvyšším kontrolním úřadem. „Návrh určitě předložíme,“ ujišťoval ve Sněmovně.

Baxa nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 – na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna se mají zvyšovat podle inflace.

Dnešní jednací den by měl podle kuloárových informací ČTK skončit kolem půlnoci. Úvodní projednávání návrhu změn v televizních a rozhlasových poplatcích má pokračovat v pátek. Vládní tábor by mohl k ukončení diskuse opět využít stanovení pevného termínu hlasování, a to na pátečních 17:00. Podle posledních neoficiálních informací by ale mohlo první čtení předlohy skončit v pátek i dřív.

Návrh změn v poplatcích televizi a rozhlasu je skandální, uvedl Okamura

Navrhované zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků je podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury skandální a nemravné. Ve skutečnosti jde o plošnou daň z televizních a rozhlasových přijímačů, takzvaných chytrých telefonů, tabletů a počítačů, řekl Okamura ve Sněmovně při dnešním úvodním kole projednávání vládní předlohy. Účelem změn je podle kabinetu zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií.

Vláda ale podle Okamury nutí platit lidi za něco, co vůbec nekonzumují. „Je to jako by třeba jednomu vybranému pivovaru musel platit poplatek každý, kdo má ústa umožňující pít pivo,“ prohlásil lídr SPD. Tázal se, zda kabinet zavede dálniční poplatek pro každého, kdo má vozidlo schopné jízdy po dálnici, nebo poplatek Národní knihovně pro všechny, kteří umějí číst.

  Agentura Fitch Ratings snížila rating Slovenska o jeden stupeň na známku A-

Vláda představila návrh v době, kdy podle Okamury řada evropských zemí od poplatků spíše ustupuje. Jako příklad uvedl Slovensko nebo již dříve Itálii. SPD by poplatky úplně zrušila a převedla by veřejnoprávní televizi a rozhlas na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. Okamura navrhl usnesení, kterým by Sněmovna vyzvala kontrolní úřad k prověrce hospodaření České televize a Českého rozhlasu s vybranými poplatky i s vyhodnocením účelnosti výdajů.

Okamura obdobně jako ve svém 4,5hodinovém vystoupení předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš kriticky rozebíral některé pořady veřejnoprávní televize a hodnotil jejich moderátory. Mluvil o „lhaní, manipulaci a zamlčování faktů“. „Veřejnoprávní televize a rozhlas pomáhají vládě bránit zavedení demokracie v naší zemi,“ řekl.

Předseda SPD vystoupil jako řečník s přednostním právem už v běžné debatě, která začala asi po 5,5 hodině po zahájení jednání a před 17:00 se do ní stále hlásilo 25 poslanců. Zatím v ní promluvil pouze Patrik Nacher (ANO), který mimo jiné upozornil na vládní sliby, že v tomto volebním období televizní a rozhlasový poplatek nezvedne. „Vaše konání je nepředvídatelné,“ uvedl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com