ČT: Ve smlouvě o Dukovanech nebude zakotven podíl českých firem

Šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany zřejmě nebude zakotven ve smlouvě mezi energetickou společností ČEZ a jihokorejskou KHNP, která by měla bloky stavět. České televizi (ČT) to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Česko ale podle něj bude tlačit na naplnění závazku, který KHNP přijala v době tendru. Dodržení podílu slibuje i korejská společnost. Opozice absenci závazku ve smlouvě kritizuje.

Vlček řekl, že podle jeho informací ve smlouvě mezi ČEZ a KHNP nebude konkrétní závazek přesně daného podílu českých firem na zakázce nebude. „Nějakým způsobem to nechceme s tou smlouvou aktuálně provazovat, ale budeme tlačit na dodavatele, aby ten rámec byl naplněn,“ dodal ministr.

Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač ČT řekl, že zapojení českého průmyslu na stavbě nových bloků z 60 procent je jak cílem polostátní energetické společnosti jako investora projektu, tak KHNP. „Nás čeká teď fáze projektování, licencování. Tam se teprve bude specifikovat zadání do výběrových řízení, kterých se budou české firmy účastnit,“ řekl.

Korejská společnost se ve vyjádření pro ČT k naplnění svého slibu z výběrového řízení přihlásila. „Díky využití potenciálu dodavatelského řetězce v České republice bude KHNP schopna dosáhnout cíle lokalizace ve výši 60 procent nebo více,“ uvedla.

Absenci závazku ve smlouvě s ČEZ ale kritizuje opozice. „Jestliže vážně budeme tvrdit, že zde uděláme největší zakázku v historii České republiky ve výši 400 miliard korun a že tam nezaneseme naprosto jednoznačně a jasně nepodkročitelný limit pro český průmysl, tak se nám tady všichni vysmějí,“ řekl ČT první místopředseda ANO Karel Havlíček. Obavy z chybějícího závazku vyjádřili i zástupci českých průmyslových svazů.

KHNP uzavřela osm desítek memorand o spolupráci s českými firmami, většinou ale zatím nejsou závazného charakteru. Potvrzené zatím je, že plzeňská Doosan Škoda Power by měla dodat pro elektrárnu parní turbínu.

  Koruna je k euru nejslabší od března 2022, ztrácí i vůči dolaru

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF, dalšího uchazeče, americkou společnost Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. Obě společnosti napadly výsledek tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten zatím nepravomocně jejich námitky odmítl. V platnosti ale zůstává předběžné opatření, kterým úřad zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s KHNP, platit přestane až po pravomocném rozhodnutí.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com