Slovenský soud dal Kočnerovi a Ruskovi 19 let za padělání směnek

Pezinok (Slovensko) – Shodný trest vězení ve výši 19 let uložil dnes slovenský soud podnikateli Marianu Kočnerovi a exministrovi hospodářství a někdejšímu šéfovi soukromé televize Markíza Pavolu Ruskovi. Oba uznal vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,75 miliardy korun) a z maření spravedlnosti. Kočnerovi zároveň vyměřil pokutu 10.000 eur (253.000 korun). Verdikt není pravomocný, Kočner i Rusko se podle advokáta odvolají. Proplacení zmíněných směnek požadovala i od Markízy jedna z firem Kočnera, který v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Oba obžalovaní, kteří dosud nebyli trestáni, se samotného vynesení verdiktu nezúčastnili, byť dopoledne využili právo k poslednímu vyjádření. Kočner i Rusko vinu opět odmítli a navrhovali vyslechnout další svědky, což ale soud zamítl.

Prokurátor chtěl pro obžalované po 20 letech vězení a pro Kočnera navíc pokutu 300.000 eur (7,6 milionu korun). Obhajoba žádala zamítnutí obžaloby.

„Zvítězili jsme nad nezákonností, nad bohorovností, nad tím, že si někdo myslel, že je nad zákonem. Je to jasný vzkaz společnosti – když si někdo myslí, že je nad zákonem, tak jen dočasně. Na každého jednou dojde a těchto aktérů se to týká právě nyní,“ komentoval před novináři verdikt prokurátor Ján Šanta, který si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Kočnerův a Ruskův advokát Marek Para novinářům řekl, že obhajoba se odvolá. „Odvolání určitě podáme. Výši trestu vnímám jako exemplární a ne zcela přiměřenou a spravedlivou,“ řekl Para. O odvolání bude rozhodovat slovenský nejvyšší soud.

Rusko podle obžaloby směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

  Biden: USA v Afghánistánu zabily lídra Al-Káidy Ajmána Zavahrího

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, na jejímž převzetí se loni dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rusko se u soudu hájil kromě jiného tím, že vystavení směnek bylo součástí urovnání sporu s Kočnerovou firmou Gamatex o obchodní podíly v Markíze. Podobně argumentoval i Kočner, který se ještě v roce 1998 neúspěšně pokusil převzít kontrolu nad televizi Markíza prostřednictvím pracovníků bezpečnostní služby. Podle prokuratury zmíněný spor byl ovšem urovnán jinou dohodou v hodnotě 80 milionů tehdejších slovenských korun.

Obžalovaným přitížila kromě jiného výpověď znalkyně, která zkoumala Ruskovy podpisy. Znalkyně u soudu vyjádřila přesvědčení, že podpisy na směnkách jsou až z období po roce 2013.

Bratislavský okresní soud předloni Ruskovi i Markíze uložil, aby jednu ze zmíněných směnek proplatili, krajský soud ale rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání Markízy loni přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu.

Podle přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, které v minulosti unikly na veřejnost, se podnikatel snažil získat starší tiskárnu i papír a s Ruskem koordinoval výpovědi v civilním sporu o proplacení směnek, byť oba v něm nestáli na jedné straně. Z přepisů komunikace také vyplynulo, že Kočnerovi v soudním sporu o proplacení jedné ze směnek pomáhala již bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská. Někdejší politička, které byl po její rezignaci také pozastaven výkon soudcovské funkce, kontakty s Kočnerem popřela. Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Rusko v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy; vinu popírá.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com