Mluvčí ruské diplomacie kritizovala přejmenování náměstí v Praze. Větší absurdita se nedala čekat, řekla

Za naprosto absurdní a logicky nevysvětlitelné označila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová rozhodnutí pražských úřadů přejmenovat náměstí v české metropoli po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Právě na výročí vraždy, 27. února, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s Němcovovou dcerou odhalili tabulku se jménem zavražděného politika na náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze 6.

Pokud se ulicím, městům, náměstím dávají jména nějakých lidí, pak je to spjato s tím, nakolik vynikající byl ten či onen činitel,“ uvedla podle ruské státní zpravodajské agentury TASS Zacharovová na tiskové konferenci.

„Zadruhé, zvěčnění památky člověka v dějinách vlastní země – jedná se o ulice a náměstí svrchovaného státu – je důležitý příklad pro vlastní publikum… Jestli děláš změny u sebe doma, děláš to hlavně pro sebe, a ne pro sousedy. Proto vysvětlení pražských úřadů (ohledně vyjádření podpory ruské opozici) je nějaký nonsens, větší absurdita se ani nedala čekat,“ dodala Zacharovová.

Mluvčí upozornila, že podobné kroky, které mají ovlivnit vnitropolitické procesy v jiných státech, odporují normám mezinárodního práva. „Samozřejmě, existuje občanská společnost, politické strany, hnutí, které mohou vyjadřovat svou podporu, ale přece mluvíme o oficiální pozici státu,“ dodala Zacharovová podle TASS.

Jako projev neúcty

Údiv podle ní budí také selektivní jednostrannost českých úřadů ve prospěch ruské opozice. „A co s opozicí německou, italskou, francouzskou? Plánuje se podpora opozici ve Francii například zřízením pomníku ‚žlutým vestám‘? Proč je objektem zájmu Prahy pouze Rusko?“ ptala se mluvčí. Usoudila také, že jde o „projev neúcty k památce lidí, jejichž jména se využívají k dělání politického humbuku“, což je podle ní „velice divné a divošské“.

Změnu názvu náměstí schválili pražští radní. Zároveň rozhodli o tom, že promenáda u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce nově ponese jméno po zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské. Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.

  Ukrajina chce mír, to Putin musí stáhnout svá vojska, prohlásil premiér Heger v rozhovoru pro ČT

Primátor Hřib (Piráti) při odhalení desky řekl, že Němcov byl liberální politik a kritik putinovského režimu, který odmítal válku na Ukrajině a byl zastáncem lidských práv. „V době, kdy je demokracie, občanská společnost a tisk ohrožován na svobodě, je obzvláště důležité si takové lidi připomínat (…). Ať je nám náměstí Borise Němcova připomínkou, že lidská práva nejsou ani dnes samozřejmostí a musíme na nich neustále pracovat,“ dodal.

„Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Protože to je ta správná demokracie, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli,“ řekla Žanna Němcovová, jejíž otec byl před pěti lety zastřelen na mostu poblíž Kremlu.

Vykonavatelé zločinu byli mezitím odsouzeni, ale vyšetřovatelé neodhalili, kdo si vraždu objednal. Vyslechnout podezřelého z okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova jim podle ruských médií nebylo dovoleno.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3058852-mluvci-ruske-diplomacie-kritizovala-prejmenovani-namesti-v-praze-vetsi-absurdita-se

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com