Cena benzinu a nafty poletí dolů. Ale pod třicet korun se nedostanou

Cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem poslala ceny ropy prudce dolů. Během okamžiku zlevnil barel o 14 dolarů – tedy o třetinu své ceny, což obchodníci od války v Zálivu v roce 1991 nepamatují. Ze situace budou těžit čeští řidiči. „Očekávám pokles ceny za litr o 50, 80 haléřů,“ říká expert na paliva Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

V průměru dnes řidiči tankují litr naturalu za 31,30 korun a nafty za 30 korun a 89 haléřů. Současné propady ceny ropy se ale na českých čerpacích stanicích promítnou až v následujících týdnech. Teď se tam totiž prodávají paliva z ropy nakoupené zhruba před třemi týdny a žádný obchodník si nebude chtít ukrojit ze své marže.

„Dodávky ropy o kterých se dnes hovoří, to znamená ty v ceně 35 dolarů za barel, tak ty dojdou do Česka v horizontu tří týdnů, teď se zpracovávají dříve nakoupené dodávky,“ říká Loula s tím, že ale ani za tři týdny výrazný propad ceny – tedy pod třicet korun za litr – neočekává.

Biosložka ukrojí z nižší ceny

„V prvním kroku se může dostat ke třiceti korunám. To je pokles zhruba o 50 až 80 haléřů. Ta opatrnost je tu proto, že my máme jako petrolejáři úkol snižovat emise oxidu dusíku i uhlíku a je před námi úkol dosáhnout úspory šesti procent. K tomu kromě zvyšování objemu biosložky používáme i vyspělá biopaliva a ta jsou dražší,“ říká Loula s tím, že rozdíl v ceně nemusí být proto tak výrazný.

I tak by ale mohlo zlevnění pohonných hmot pomoci české ekonomice. Loula odhaduje, že kvůli koronaviru v březnu spotřeba pohonných hmot spadla o dvě až tři procenta.

Cenová válka o ropu

Důvodem současného propadu cen ropy je cenová válka, kterou Saúdská Arábie vyhlásila Rusku a dalším těžařům. Poté, co Moskva nepřistoupila na dohadované snížení těžby, Rijád naopak masivně těžbu navýšil a ceny shodil.

  Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 mil. Kč po minulé ztrátě 790 mil.

„Důležitý faktor jsou náklady těžby. Jakmile se přiblíží ropa 30 dolarům za barel, nastoupí jednání všech významých producentů ropy. Žádný z nich totiž nebude chtít ztrátově těžit,“ říká Loula s tím, že všechny státy tak budou muset co nejdříve opět zasednout ke společnému jednání.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com