Koruna výrazně zpevnila k euru i dolaru, burza oslabila

Koruna výrazně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si od středy polepšila o 25 haléřů na 26,95 Kč/EUR, což je její nejlepší závěr od půlky dubna. Vůči dolaru česká měna zpevnila o 40 haléřů na 24,38 Kč/USD, a uzavřela tak čtvrteční obchodování nejsilnější od poloviny března. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online kolem 17:00. Pražská burza po čtyřech dnech růstu otočila směr a oslabila.

Kurzu koruny prospěla klesající averze světových trhů vůči riziku, uvedl ekonom Michal Brožka z Komerční banky. S mírným posilováním lze podle něj počítat i ve druhé polovině roku. „Nicméně se domníváme, že trh podceňuje šanci na další snížení úrokových sazeb ČNB, přičemž v případě další potřeby uvolnění měnové politiky by byl první na ráně právě kurz,“ dodal Brožka.

Burzovní index PX ve čtvrtek klesl o 0,61 procenta na 901,62 bodu. Ve ztrátě byla většina hlavních titulů, nejhůře dopadla technologická společnost Avast. Dařilo se naopak akciím Monety Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Finanční sektor se obchodoval smíšeně. Erste Bank odepsala 0,43 procenta na 552 korun a Komerční banka si pohoršila o 0,38 procenta na 525 korun. Cenné papíry Monety ale zdražily o 2,48 procenta a staly se jednoznačně nejúspěšnějším titulem dne. V zisku skončila i pojišťovna VIG, když přidala 0,29 procenta na 512,50 Kč.

Akcie Avastu zlevnily o více než dvě procenta na 150,50 koruny. Podobnou ztrátu zaznamenaly také textilní firma Pegas Nonwovens a telekomunikační společnost O2. V mírném zisku naopak zakončila obchodování mediální CME.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 27,20 26,95
Kč/USD 24,78 24,38

 

Zdroj: Patria Online

  Hnutí ANO chce změnit dávku rodinám 5000 Kč na pravidelnou do konce roku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com