Počet nových případů covidu v ČR se po dvou dnech vrátil nad sto

Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich přibylo 119 na 12.685, hlavně na Karvinsku. Z nemoci covid-19 se vyléčilo 7910 lidí, úmrtí je 351. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Nemocných je nyní 4424 lidí. U většiny z nich má ovšem onemocnění mírný průběh. V nemocnici je s koronavirem 133 pacientů, ve vážném stavu je 13 z nich.

V neděli a v pondělí, kdy byl státní svátek, hygienici odhalili 75 a 51 nových případů, testů ale bylo nejméně za dva týdny. V neděli 1441, v pondělí 1323 testů. Počet testovaných během úterý zveřejní ministerstvo později.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 168 nových případů na 100.000 obyvatel. Číslo zde klesá, ještě v neděli to bylo 252 nově nemocných. Nákaza se zde rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a v jejich rodinách.

Starostové z Karvinska považují situaci v okrese za velmi vážnou a vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky testů a hygienici nezvládají organizaci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stát epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil. Kritiku označil za politizaci tématu.

Ve většině okresů v Česku se za poslední týden noví nemocní covidem-19 neobjevili. Případy přibývají vedle Karvinska na sousedním Frýdecko-Místecku, kde je zhruba 30 případů na 100.000 obyvatel. V Ostravě je to asi 25 případů a na Kutnohorsku 34 případů. Ohnisko nákazy se tam objevilo v Církvici. Další ohnisko ve Větrném Jeníkově zvýšilo počet nových případů na 100.000 obyvatel za poslední týden na Jihlavsku na víc než 11.

Ve srovnání krajů bylo zatím nejvíc nemocných zaznamenáno v Moravskoslezském, kde dosud odhalili 3466 případů koronaviru. V Praze je to téměř 2600 případů. Úmrtí s covidem-19 bylo dosud nejvíc v Praze, s nemocí zde zemřelo 106 lidí. Ve Zlínském kraji jsou tři úmrtí, což je nejméně mezi kraji.

  Lockdown pro neočkované? Podle právníků jen za nouzového stavu

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com