Stovky žen opět demonstrovaly v Minsku proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen v sobotu opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela, informovala agentura AP. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. O situaci v Bělorusku hovořil telefonicky jeho prezident s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Stovky žen šly pochodem centrem Minsku a v dešti měly červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované.

Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. Nejvíce lidí vychází do ulic protestovat proti autoritářskému prezidentovi v neděli. Demonstrace se chystá i tuto neděli, kdy navíc vyprší ultimátum, které dala Lukašenkovi opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Ta vyzvala prezidenta, aby do 25. října odstoupil a propustil všechny politické vězně, jinak ochromí zemi celostátní stávka.

Výsledky srpnových voleb, v nichž Cichanouská kandidovala proti Lukašenkovi místo svého uvězněného manžela, neuznaly EU ani USA a na běloruské činitele odpovědné podle nich za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací uvalily sankce; netýkají se ale Lukašenka.

S běloruským prezidentem v sobotu hovořil telefonicky šéf americké diplomacie Pompeo. Podle běloruské státní televize Pompeo Lukašenkovi řekl, že USA podporují svrchovanost Běloruska a chtějí s ním rozvíjet spolupráci. Lukašenko Pompeovi referoval o „národním dialogu“ v zemi, uvedla AP. Lukašenko souhlasil s jednáním o změně ústavy, podle opozice ale tím chce jen získat čas a udržet se co nejdéle u moci.

Autor: ČTK

  Rusko postihl rozsáhlý výpadek internetu, přístup na domény .ru nefungoval

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com