Očkování v EU začne od 27. prosince, oznámila šéfka EK

irozhlas.cz

Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. Komise dnes rovněž uvedla, že uzavřela předběžná jednání o nákupu vakcíny od společnosti Novavax.

Podle dnešního vyjádření českého ministra zdravotnictví Jana Blatného by se první dodávky vakcíny do ČR mohly dostat kolem 28. prosince.

„Tohle je chvíle pro Evropu. Očkování napříč EU začne 27., 28. a 29. prosince,“ uvedla dnes na twitteru šéfka unijní exekutivy. EK v rámci společných nákupů vakcín zajistí pro unijní země nejméně 200 milionů dávek vakcíny od americké a německé společnosti, které by již v pondělí mohly dostat podmínečnou licenci pro evropský trh. Rozhodnutí EMA musí následně potvrdit komise, von der Leyenová však počítá s tím, že to bude otázka nejvýše několika dní.

Brusel však zajistí pouze společný nákup vakcín, jejich distribuce již bude v režii členských zemí. Některé unijní státy již veřejně oznámily, že začnou očkovat ihned po Vánocích. Například Německo má již připravenu infrastrukturu a očkovací centra a v první etapě chce naočkovat na 400.000 lidí. Česko počítá s tím, že do konce roku bude k dispozici téměř 10.000 dávek.

Mluvčí EK dnes oznámil, že komise úspěšně uzavřela jednaní o nákupu vakcíny od společnosti Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku. Komise by ve smlouvě chtěla zajistit nákup 100 milionů dávek s předkupním právem na stejné množství. Firma by se tak měla přidat k šesti výrobcům, s nimiž již má EU smlouvy. Pro evropský blok se zhruba 450 miliony obyvatel má Brusel předběžně zajištěnu více než miliardu dávek.

  Soud shledal ruského opozičníka Navalného vinným. Prokuratura pro něj žádá 13 let v trestanecké kolonii

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com