Pfizer a BioNTech považují svou vakcínu za účinnou proti mutacím

Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci covidu-19, uvedly obě farmaceutické společnosti v prohlášení. Zpráva se opírá o studii vědců z Texaské univerzity a z Pfizeru zveřejněné na odborném webu bioRxiv, která ještě čeká na odbornou recenzi, píše AFP.

Testy in vitro, tedy v umělých podmínkách laboratoře, „neprokázaly nutnost vzniku další vakcíny pro boj s šířícími se mutacemi“, uvádějí společnosti, které „nadále sledují nové mutace a jsou připraveny na ně reagovat“, píše AFP.

Vědci zkoumali při klinických testech dvaceti osob naočkovaných přípravkem Pfizer/BioNTech reakci na tři různé mutace viru SARS-CoV-2 vytvořené v laboratoři tak, aby odpovídaly britské a jihoafrické mutaci a původnímu kmenu. „Plazma naočkovaných osob (…) zneškodnila všechny testované varianty viru,“ cituje zprávu AFP.

Přípravky firem BioNTech/Pfizer a americké Moderny pracují na bázi RNA vakcíny a jejich případná úprava může být relativně rychlá. BioNTech již dříve uvedl, že může v případě potřeby vyrobit vakcínu proti další mutaci do šesti týdnů, připomíná AFP.

Autor: ČTK

  ‚Konec cesty trnavského doubledeckeru.‘ Slovenská policie zastavila řidiče s vrakem na střeše auta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *