Ústavní činitelé za týden proberou zahraniční politiku

novinky.cz

Ústavní činitelé za týden opět na Pražském hradě proberou otázky české zahraniční politiky. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na schůzce v úterý 23. února se budou zabývat dopady pandemie, novou americkou administrativou a transatlantickými vztahy i spoluprací v rámci NATO. Na schůzku nejvyšších ústavních činitelů opět nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), dodal Ovčáček.

Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka budou tématy schůzky záležitosti kolem pandemie koronaviru a její mezinárodní dopady. Kvůli šíření viru se za poslední rok dramaticky omezilo cestování, většinu svých zahraničních cest museli zrušit i představitelé státu.

Dalším výrazným tématem jednání bude nástup administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena a s tím související transatlantické vztahy. Probrat by měli i spolupráci v rámci NATO, řeč by se tak mohla dostat i na vojenské mise a na pokračování mise v Afghánistánu, kde jsou nasazeni i čeští vojáci. Bývalý prezident Donald Trump prosazoval stažení amerických vojáků, Zeman před tím varoval.

Na programu budou politici dále mít visegrádskou spolupráci, plánované české předsednictví v EU, brexit či vztahy s Izraelem. Zabývat se budou i multiratelismem a jeho rolí v zahraniční politice.

Jindrák nevyloučil, že se politici nevyhnou ani vnitropolitické debatě. Kvůli současné pandemické situaci jsou podle něj domácí a zahraniční témata úzce provázána. Poukázal třeba na uzavření německých hranic, které přišlo ve stejný čas, kdy se na české domácí politické scéně řešilo zrušení nouzového stavu.

Prezident, premiér, předsedové Parlamentu a ministři obrany, zahraničí a vnitra se na Hradě potkávají zhruba jednou za čtvrt roku, aby zkoordinovali svou zahraniční politiku. Schůzky zavedl před několika lety prezident Miloš Zeman. Loni na podzim ale na setkání nebyl pozván Vystrčil, a to kvůli cestě senátorské delegace na Tchaj-wan, se kterou další představitelé státu nesouhlasili. Zeman Vystrčilovi vyčetl, že jejich názor nerespektoval, a oznámil, že proto druhého nejvyššího ústavního představitele přestane na společná koordinační setkání zvát. Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal.

  Rodiče neočkovaných dětí mohou ve školce argumentovat svědomím

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nedávno řekl, že bude na prezidenta apelovat, aby Vystrčila na koordinační schůzky zval. Vystrčila naopak vyzval, aby uznal, že jeho slova o Zemanových lžích nebyla vhodná. Šéf horní komory se ale omlouvat nechce, je přesvědčen, že svědomí má čisté.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *