Izrael díky očkování otevírá hranice a uvolňuje omezení

.irozhlas.cz

Izrael dnes po téměř dvou měsících otevřel hranice a zmírnil řadu protiepidemických opatření. Změny schválila vláda, informovala dnes agentura AFP. Pro očkované budou znovu otevřeny interiéry restaurací, v oblastech s nízkým výskytem nákazy začne prezenční výuka. Obnovena byla také osobní doprava na Ben Gurionově letišti. Uvolnění umožnila úspěšná očkovací kampaň, v rámci které dostala alespoň jednu dávku vakcíny už více než polovina obyvatelstva.

„Je to skvělý den, pro lidi se zeleným pasem otevíráme restaurace, vracíme se k životu,“ uvedl premiér Benjamin Netanjahu, který se bude snažit na konci března obhájit mandát v parlamentních volbách. Zelený pas je potvrzením o očkování.

Netanjahuova strana Likud má v průzkumech nejvyšší preference, je ale otázkou, zda bude mít dost potenciálních koaličních partnerů pro sestavení vlády.

Epidemiologové varují před příliš rychlým rozvolněním pravidel v devítimilionovém Izraeli. Díky očkování se podařilo výrazně snížit denní přírůstky nakažených koronavirem, a to z 10.000 denně v polovině ledna na současných asi 3700. „Naše obavy ale vzbuzuje růst nemocnosti v posledních dnech,“ uvedl hlavní epidemiolog Nachman Ash.

V Izraeli dostalo první dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech zhruba 53 procent populace, druhou dávku pak skoro 40 procent. Má se za to, že kolektivní imunita vzniká při naočkování 70 až 85 procent obyvatelstva.

Díky dnešnímu rozvolnění byla obnovena osobní přeprava na Ben Gurionově mezinárodním letišti. Do Izraele může přicestovat letecky zhruba 1000 lidí, příští týden se má kvóta zvýšit na 3000 osob. Podle tamního tisku byly otevřeny i některé pozemní hraniční přechody.

Pro držitele zeleného pasu, který Izraelci dostávají po druhé dávce vakcíny, se znovu otevřely vnitřní prostory barů a restaurací. Venkovní zahrádky pak jsou otevřeny pro všechny, tudíž i pro neočkované osoby. S omezenou kapacitou diváků a účastníků se mohou konat sportovní zápasy či konference.

  Bojují proti dětem: výsledky nočního ostřelování Žitomyru

Základní a střední školy budou moci obnovit výuku v oblastech s nižším výskytem nákazy a vysokou proočkovaností osob ve věku 50 a více let. Prezenční výuka bude zahájena pro studenty se zeleným pasem i na vysokých školách.

Některá základní omezení ale zůstávají v platnosti. Jde například o nošení roušek a udržování rozestupů.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com