Praha příští týden zahájí provoz svého velkého očkovacího centra

hb.hypotecnibanka.cz

Praha plánuje příští týden zahájit testovací provoz velkokapacitního očkovacího místa v Kongresovém centru. Radní Milena Johnová (Praha Sobě) řekla po jednání městské rady novinářům, že první týden má centrum fungovat s kapacitou 200 očkovaných denně. Poté by měla vzrůst na 1000 lidí za den. Centrum by mělo využívat vakcíny Pfizer/BioNTech, protože podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) jich v metropoli velké množství leží ladem. Tyto vakcíny distribuuje stát.

K zahájení provozu centra bude podle Johnové potřeba schválení zastupitelstvem, protože jej má mít na starosti městská organizace Metropolitní zdravotnický servis a zastupitelé musí odhlasovat změnu její zřizovací listiny. Měli by o tom rozhodovat ve čtvrtek, v případě schválení se centrum má spustit od pondělí. Město dá podle Johnové v prvním půl roce na provoz centra 11,3 milionu korun.

Zkušební provoz má v prvním týdnu prověřit fungování a řešení různých situací, které při očkování mohou nastat. Zatím proto budou zdravotníci v centru očkovat jen 200 lidí denně. „To je minimální provozní kapacita. Víme, že bez nějakého velkého úsilí můžeme kapacitu rozšířit až na 1000 na den,“ řekla radní. Výhledově podle ní bude možné počet denně naočkovaných lidí ještě zvýšit.

K vakcinaci v centru plánuje magistrát využívat vakcínu Pfizer/BioNTech, kterou však na území metropole distribuuje stát a vedení města ani pražský očkovací koordinátor o ní nerozhoduje. Primátor Hřib dnes opět kritizoval stát za to, že podle jeho informací nyní v pražských skladech leží 33.528 dávek této vakcíny, i když je den před závozem. Počet nevyužitých dávek se podle něj proti minulému pondělí zdvojnásobil.

Z toho důvodu by měla Praha ve svém očkovacím centru použít právě vakcínu Pfizer/BioNTech, řekl Hřib. „Není podle mě nutné tady vyvolávat summity premiérů s Evropskou komisí, bylo by dobré se nejdřív soustředit na vyočkování těch vakcín, které v Praze máme,“ řekl Hřib v souvislosti s vyjádřením některých evropských premiérů včetně předsedy české vlády Andreje Babiše (ANO), že se vakcíny v EU nerozdělují spravedlivě.

  Kellnerová: Jakékoliv závěry k nehodě vrtulníku jsou předčasné

Hřib doplnil, že počet denně očkovaných v Praze od ledna stagnuje. „Problém je v tom, že státní tempo očkování v Praze zůstává stejné, zatímco v krajích, kde si očkování řídí sami, roste,“ napsal primátor v dnešním dopisu premiérovi. Babiše v něm vyzval, aby zajistil urychlené vyočkování nevyužité vakcíny v Praze, nebo její rozvoz do jiných krajů.

V Praze je devět státních očkovacích center a větší množství menších očkovacích míst. Dvě z nich provozuje magistrát, a to v Městské poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Pro očkování v menších místech se využívá vakcína Moderna, vakcíny firmy AstraZeneca v metropoli míří výhradně praktickým lékařům.

Očkovací místo může vzniknout v každém zdravotnickém zařízení, nutné je jeho registrace na magistrátu. Stát plánuje spuštění velkého očkovacího centra v hale O2 universum, podle dřívějšího vyjádření premiéra má začít fungovat 11. dubna.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com