Jak lidské tělo reaguje na očkování proti koronaviru? Teplota i bolest po vpichu jsou zcela normální

forbes.cz

Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru dostal už skoro každý desátý Čech. Tempo očkování by navíc mělo zrychlovat. Jak vlastně lidské tělo na očkování reaguje?

Vakcíny se vpichují do svalu na paži. Právě vpich do svalu je důležitý, protože se přes něj látka velmi dobře rozptýlí a dostane se přesně k těm buňkám, ke kterým potřebuje – ne tak pomalu, jako třeba přes tukovou tkáň. A ne tak rychle, jako třeba přímo přes žílu.

Oproti žilnímu podání je vpich do svalu také mnohem bezpečnější. K tomu se ale váže pochopitelně řada drobných a naprosto běžných potíží, které nás mohou po očkování potkat – třeba to, že nás začne bolet ruka.

‚Záchranné práce‘

Důvod? K bolesti po očkování dochází stejně jako při jakémkoli porušení tkáně. Bílé krvinky – strážci našeho těla – zjistí, že do svalu pronikla jehla.

Toto drobné zranění musí okamžitě opravit, takže začnou na daném místě okamžitě organizovat „záchranné práce“.

K tomu potřebují posily. Aby se k nim všechny dostaly, musí se roztáhnout cévy. Ty pak tlačí na nervy, které vyšlou do mozku signál, který vnímáme jako bolest. Dané místo také může zčervenat a být teplejší na dotek.

Teplota a zvětšené uzliny

Po očkování se může objevit i teplota. Vakcíny totiž fingují nákazu, a když si lidské tělo myslí, že je nakažené, ohřeje se. Vyšší teplota neprospívá patogenům a zároveň urychluje metabolismus a vybudí imunitní systém.

Po očkování se vám kvůli tomu mohou zvětšit také lymfatické uzliny na krku nebo třeba v podpaží. I to je běžná reakce imunitního systému. Počítat je třeba i s únavou. Vybudovat si protilátky proti případně infekci stojí tělo nějakou sílu.

Anafylaktický šok je vzácný

Po aplikaci vakcíny může dojít rovněž k alergické reakci. Stejně tak k ní ale může dojít po podání některých léků, konzumaci určitých potravin nebo třeba po bodnutí hmyzem – a ani o tom lidé nemusí vědět.

  Kapacity u stropu. Očkovaných první dávkou už třetí týden ubývá

Ve velmi vzácných případech může nastat takzvaný anafylaktický šok. „Dramaticky se spustí tím, že se vylejí mediátory alergické reakce z buněk, které je mají nastřádány. A protože jsou tam připraveny, je šok rychlý, nastupuje ve velmi krátké době, která se počítá v minutách po podání látky,“ vysvětluje Radiožurnálu primářka Ústavu imunologie motolské nemocnice Anna Šedivá.

Jde o vzácné případy, lékaři jsou na ně ale velmi dobře připravení. Mají u sebe adrenalinové injekce a po očkování vás pečlivě hlídají – 15 až 30 minut po očkování byste měli zůstat v čekárně, teprve pak můžete jít domů.

Bezpečná vakcína AstraZenecy

Evropská léková agentura minulý týden týden také vyvrátila pochybnosti o tom, že by očkování vakcínou AstraZeneca souviselo s případy krevních sraženin v některých zemích.

Některé státy jako Velká Británie nebo Česko očkování ani nepozastavily. Země, které ho přerušily, jako třeba Francie, Německo nebo Itálie, se k očkování vracejí. Vakcínu AstraZeneca si před pár dny nechali naočkovat například britský a francouzský premiér Boris Johnson a Jean Castex.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *