Jsem v domácím vězení, tvrdí na nahrávce jordánský princ

Jordánský princ Hamzá bin Husajn, který je nevlastním bratrem krále Abdalláha II., na videonahráce uvedl, že je v domácím vězení a že mu odpojili internet i telefon. Podle něj bylo také zatčeno několik lidí z jeho okolí. Náčelník generálního štábu Jordánska popřel, že by princ byl zadržován, uvedl ale, že prince požádal, aby „přestal s činností, která by mohla narušit stabilitu a bezpečnost Jordánska“. Spojené státy i řada zemí Blízkého východu k událostem uvedly, že pevně stojí za králem Abdalláhem II.

Stanice BBC v sobotu pozdě večer zveřejnila video, které jí předal princův právník a na němž 41letý princ tvrdí, že je držen v domácím vězení. Princ na něm také kritizuje vládu za korupci, zatýkání, vyhrožování a zastrašování kritiků krále Abdalláha II.

Americký deník The Washington Post dříve informoval o zadržení téměř 20 osob v souvislosti s údajným spiknutím vůči králi Abdalláhovi. Úřady to zatím nepotvrdily, státní agentura Petra pouze informovala o zatčení dvou vysoce postavených mužů a dalších podezřelých „z bezpečnostních důvodů“ .

Neúčastním se žádného spiknutí, tvrdí princ

Princ Hamzá na videu uvádí, že jej v sobotu ráno navštívil náčelník generálního štábu jordánské armády a sdělil mu, že nesmí opustit dům ani udržovat jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Podle svých slov je odstřižen od telefonu a internetu.

Důvodem domácího vězení je podle Hamzy to, že osobně kritizoval krále na jednom setkání a že se poté o tomto setkání vyjadřoval kriticky i na sociálních sítích. „Nejsem součástí nějakého spiknutí nebo hanebné organizace či skupiny se zahraniční podporou,“ citovala z Hamzovy nahrávky agentura DPA.

Spojenci vyjádřili králi podporu

„Bedlivě sledujeme zprávy a jsme v kontaktu s jordánskými činiteli. Král Abdalláh je klíčovým partnerem USA a má naši plnou podporu,“ uvedl mluvčí americké ministerstva zahraničí Ned Price. „Bezpečnost Jordánska je základem bezpečnosti arabského světa,“ napsal na Twitteru designovaný premiér Libanonu Saad Harírí a vyjádřil podporu jordánskému králi. Toho podle agentury Reuters plně podpořily mimo jiné i Saúdská Arábie, Egypt, Kuvajt či Irák.

  Bulhari vyhostili pre špionáž ruského vojenského atašé

Hamzá je synem krále Husajna, který zemřel v roce 1999, a jeho poslední, čtvrté, manželky, Američanky Elizabeth, známé pod královským jménem Núr. Abdalláh se stal Husajnovým nástupcem na trůnu a krátce poté, co jejich otec zemřel, jmenoval Hamzu korunním princem. V roce 2004 ale tento titul Hamzovi odňal a v roce 2009 ho udělil svému synovi Husajnovi.

zdroj: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *