Na hradu Windsor byl pohřben princ Philip

seznamzpravy.cz

Britskou státní hymnou dnes skončil pohřební obřad prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který zemřel minulý pátek ve věku 99 let. Jeho rakev byla předtím spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradu Windsor po asi 50minutovém obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny. Obřadu se vzhledem k pandemii zúčastnilo jen 30 hostů, převážně členů rodiny.

„Inspirovala nás jeho neochvějná loajalita vůči královně, jeho služba státu a Společenství (Commonwealth), jeho odvaha, statečnost a víra. Naše životy byly obohaceny výzvami, které před nás postavil, podporou, kterou nám dal, jeho laskavostí, humorem a lidskostí,“ řekl na začátku obřadu windsorský děkan David Conner.

Krátce před tím, než ke kapli svatého Jiří vyrazil smuteční průvod, se poprvé od Philipova úmrtí objevila na veřejnosti jeho 94letá manželka, královna Alžběta II. Ve státní limuzíně značky Bentley následovala společně s průvodem speciálně upravený vůz Land Rover, který vezl Philipovo tělo. Na sedačce pohřebního vozu ležely rukavice a čepice patřící vévodovi z Edinburghu.

Podle dlouhodobých plánů se mělo pohřbu královnina manžela původně zúčastnit asi 800 osob, vzhledem k šíření koronaviru je však počet lidí v kapli značně omezen. Obřadu se zúčastní mimo jiné všechny čtyři děti Philipa a Alžběty – jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a Edward – a také osm vnoučat, včetně Charlesových synů, princů Williama a Harryho.

Královna Alžběta šla podle médií příkladem i při pohřbu svého manžela, se kterým byla přes 73 let, a v kapli sedí stranou od ostatních. Další účastníci sedí rovněž odděleně, těsně u sebe jsou jen členové jednotlivých rodin.

  Ázerbajdžán a Arménie se vzájemně obviňují z ostřelování

Pohřební obřad odráží Philipovy vazby na armádu, kde působil v roli ceremoniálního velitele i jako člen námořnictva za druhé světové války. Celé smuteční slavnosti, jež předcházela obřadu v kapli svatého Jiří, se zúčastnilo na 700 příslušníků ozbrojených složek.

Kaple svatého Jiří je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů. Dnešní smuteční slavnost je však jednoduchá. Na Philipovu žádost se neslouží mše, členové královské rodiny nepronesou smuteční řeči ani nebudou nic předčítat. Kromě windsorského děkana čte z bible rovněž arcibiskup z Canterbury.

Při spuštění Philipova těla do královské hroby zazněla na přání zemřelého píseň Action Stations, která slouží jako výzva pro britské námořníky, aby se připravili k boji.

Autor: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *