Případů koronaviru je 1159, nejméně za sobotu v týdnu od 5. září

aussiedlerbote.de

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1159 případů koronaviru, řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Za sobotu je to nejméně od 5. září. Víkendové denní přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie se k dnešku snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je nejméně od poloviny října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Z víc než 1,6 milionu případů nákazy potvrzených v Česku od začátku epidemie loni v březnu se zhruba 1,5 milionu lidí vyléčilo. S covidem-19 zemřelo 28.426 lidí. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím 13 úmrtí, což by bylo nejméně za den od počátku října. Počty zemřelých se ale při pozdějších aktualizacích zvyšují.

Na dnes zveřejněných 0,71 kleslo reprodukční číslo ze sobotních 0,81. Údaj ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný průměrně nakazí dalších lidí. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily. Nutná je ale opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká, dodal.

Rozvolňování proto podle Arenbergera musí být pozvolné a uvážlivé. Zvládnutá by epidemie byla při sto případech nemoci covid-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní, uvedl. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší.

Lidí s covidem-19 v nemocnicích v Česku je nejméně od poloviny října, k sobotě 4052. Ve vážném stavu jich je 938, nejméně od počátku roku. Zátěž nemocnic epidemií je ale vyšší. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči ale dále potřebují. Volných bylo k dnešnímu ránu podle dat ministerstva 22 procent lůžek s plicní ventilací a 29 procent standardních lůžek s kyslíkem.

  Počet nových případů covidu klesl i ve všední den pod tisícovku

Tempo očkování v sobotu po předchozích rekordech zmírnilo. Dávku za sobotu do večera dostalo 23.958 lidí, o týden dřív to bylo 29.994 naočkovaných. Dosud nejvyšší od prosincového začátku očkování je čtvrteční počet 70.883 dávek, v pracovních dnech končícího týdne zdravotníci aplikovali v průměru téměř 65.000 dávek. Počty jsou tak stále nižší než v polovině března uváděl premiér Andrej Babiš (ANO), který mluvil o cíli očkovat po Velikonocích 100.000 lidí denně. Ukončené druhou dávkou má očkování víc než 856.000 lidí, dávek dosud zdravotníci rozdali 2,449 milionu.

Sobotních zhruba 32.579 testů na koronavirus je méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku dál přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,61 z pátečních 0,38 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl nad 11,5 procenta, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 15,1 na sobotních 16,8 procenta.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *