Polsko svolává videokonferenci premiérů V4 kvůli Rusku

novinky.cz

Polský premiér Mateusz Morawiecki svolal na dnešek videokonferenci visegrádské čtyřky (V4, tedy Maďarsko, Polsko, Slovensko a ČR), aby jednala mimo jiné o “nedávných sabotážních činech Ruska v Česku”. Uvedla to agentura PAP s odvoláním na vyjádření náměstka polského ministra zahraničí.

Na pořad diskuse se má dostat také situace na rusko-ukrajinských hranicích a rostoucí napětí v Bělorusku, uvedl náměstek Szymon Szynkowski vel Sek.

Jednání má být krokem ke koordinaci společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice, uvedl v polském rozhlase další náměstek ministra zaraničí Pawel Jabloński. “V případě nutnosti podnikneme další kroky, protože ruská politika je bohužel stále poznamenána prostou agresí,” řekl Jabloński a poukázal na počínání Ruska na Ukrajině, v Bělorusku a na ruské snahy o destabilizaci Pobaltí a Polska.

PAP připomněl, že Česko kvůli špionáži 17. dubna vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze a že toto rozhodnutí souviselo s dřívějším tvrzením české zpravodajské služby o zapojení Ruska do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích z roku 2014 se dvěma mrtvými. Rusko v odvetě vyhostilo 20 diplomatů z českého velvyslanectví v Moskvě.

Mluvčí polské vlády Piotr Muller připomněl, že země V4 v této věci podporují Česko a dodal, že Češi mají také podporu NATO, pěti ze sedmi frakcí EP a vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borella.

Polsko 15. dubna označilo tři ruské diplomaty za persony non grata a Rusko v odvetě vyhostilo pět pracovníků polského velvyslanectví.

PAP se nezmínil o postoji Maďarska, které za vlády premiéra Viktora Orbána udržuje dobré vztahy s Moskvou.

Autor: ČTK

  Nárůst počtu případů covidu v ČR v pondělí opět zrychlil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *