Navalnyj se prostřednictvím videa zúčastnil jednání soudu. Vypadal sešle a po hladovce pohuble

ct24.ceskatelevize.cz

Uvězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj se ve čtvrtek poprvé od ukončení více než třítýdenní hladovky objevil na veřejnosti, když se prostřednictvím videa zúčastnil soudního jednání. Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj vypadal pohuble a přepadle, uvedla agentura Reuters s tím, že videospojení bylo špatné kvality a obraz byl rozostřený.

Moskevský soud projednává odvolání opozičního předáka proti únorovému rozsudku, podle kterého má Navalnyj zaplatit pokutu za pomluvu válečného veterána, dosahující v přepočtu téměř čtvrt milionu korun. Navalnyj se soudu účastní prostřednictvím videospojení z vězeňského tábora.

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník se jej podle únorového verdiktu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i čtyřiadevadesátiletý válečný veterán.

Obhajoba soudu podle agentury TASS předložila znalecký posudek o zfalšování podpisu dotyčného veterána na dokumentech týkajících se případu. „Podle znalce udělal více než 50 podpisů ve spisu případu jeden člověk, pět podpisů jiný,“ řekl advokát Vadim Kobzev.

Navalnyj upozornil, že ještě během jednání soudu první instance upozorňoval, že veterán byl zneužit k vykonstruování případu. Nyní se dožadoval potrestání viníků.

Soudkyně Natalja Kuryševová podle TASS ohodnotí znalecký posudek při vynesení svého verdiktu.

Rozpuštění štábů

Regionální štáby ruského opozičního předáka Alexeje Navalného definitivně ukončují svoji činnost. Informoval o tom na sociální síti Telegram jejich šéf Leonid Volkov.

Spolupracovníci vězněného politika tak reaguji na kroky ruské prokuratury, která se obrátila na soud, aby místní buňky označil za extremistické organizace.

Vedoucí Navalného regionálních štábů Leonid Volkov uvedl, že jejich činnost v současné podobě není nadále možná. Po zařazení na seznam extremistických organizací bude komukoliv za spolupráci s nimi hrozit vězení.

  V Rakousku zadrželi dva kradoucí Čechy s padělanými eury

Navalného regionální štáby by se v Rusku staly zakázanou organizací, stejně jako například Islámský stát nebo svědci Jehovovi.

Moskevská prokuratura žádá označit za extremistický taky Navalného Fond boje s korupcí. Ten dlouhodobě upozorňuje na případy údajného úplatkářství nebo nepotismu v ruské politice.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *