Situace v Izraeli opět eskaluje. Po nepokojích na Chrámové hoře podnikl Hamás raketový útok

irozhlas.cz

Palestinská radikální skupina Hamás v pondělí zaútočila raketami na Jeruzalém. Reagovala tak na pondělní nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Rakety mířily i na jih Izraele, kde jedna zasáhla automobil a zranila jednoho člověka. Na palestinské Pásmo Gazy v odvetě zaútočilo izraelské letectvo. Podle aktualizovaných zpráv o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí, téměř sto lidí je zraněných.

Hamás dal izraelským bezpečnostním silám do 18.00 (17.00 SELČ) ultimátum na stažení od Chrámové hory a krátce potom se po Jeruzalémě rozezněly poplašné sirény. Z palestinského Pásma Gazy pak na město zamířily rakety. Podle izraelských médií jedna dopadla na jeruzalémské předměstí a poškodila dům. Izraelská armáda oznámila, že na Jeruzalém bylo z Gazy vypáleno sedm raket a jedna byla zneškodněna.

Na jihoizraelské město Sderot souběžně zaútočila další radikální skupina Islámský džihád, která ohlásila, že z Pásma Gazy vypálila 30 raket. Izraelská armáda oznámila, že jedna z raket na jihu Izraele zasáhla civilní auto a zranila člověka. Džihád později oznámil, že večer bude následovat další vlna útoků, v Aškelonu se večer znovu spustily varovné sirény.

Celkově radikální Palestinci během dneška vypálili z Pásma Gazy na Izrael 150 raket. Desítky z nich však sestřelil systém protivzdušné obrany židovského státu, uvedla dnes večer izraelská armáda. Střelba raket podle ní nadále pokračuje.

Netanjahu řekl, že „Izrael na raketovou palbu z Gazy důrazně odpoví“. „Ti, kdo na nás útočí, draze zaplatí. Nebudeme trpět útoky na naše území, naše hlavní město, naše občany nebo naše vojáky,“ řekl premiér, ale dodal, že Izrael nemá zájem o masivní eskalaci. Stejně jako armáda počítá s tím, že násilí „nějaký čas“ potrvá.

Ministr obrany Benny Ganc vyhlásil pohotovost na území do vzdálenosti asi 70 kilometrů od Pásma Gazy. Na jihu Izraele zůstanou v úterý zavřené školy.

  Český lékař původem z Afghánistánu. „Zachraňuji životy, teď potřebuji pomoc já.“

Mluvčí vojenského křídla Hamásu řekl, že raketová palba na Jeruzalém je „reakcí na zločiny nepřítele a jeho útoky na svaté město (Jeruzalém)“.

Izraelské letectvo podniklo protiútok na Pásmo Gazy, při němž podle palestinských zdrojů zemřelo 20 lidí včetně devíti dětí. Na 95 lidí podle ministerstva zdravotnictví v Gaze utrpělo zrnění. Izraelská armáda oznámila, že mířila na objekty Hamásu a osm jeho představitelů. Zasáhla údajně dvě místa, odkud radikálové odpalují rakety, a dvě pozorovací stanoviště.

Schválení bombardování

Mluvčí izraelské armády Hidai Cilberman řekl, že násilnosti budou zřejmě trvat několik dní. „Hamás v příštích dnech pocítí dlouhou ruku izraelské armády,“ řekl. Armáda se podle něj připravuje i na širší konflikt a nevylučuje, že obnoví likvidační operace proti vůdcům radikálů. V pondělí útočila na místa, z nichž jsou odpalovány rakety. K informaci, že mezi devíti mrtvými Palestinci jsou tři děti, jeden z izraelských představitelů sdělil, že zřejmě přišly o život při nezdařeném odpalu raket.

Členové izraelského bezpečnostního kabinetu schválili zahájení masivního bombardování Pásma Gazy. „Hamás musí čelit mohutnému úderu, ale máme svá omezení, nepřejeme si rozsáhlou válku,“ sdělil serveru Ynetnews nejmenovaný izraelský představitel.

Armáda kvůli situaci přerušila manévry a posílila jednotky na hranici s Pásmem Gazy. V Jeruzalémě evakuovali parlament a americké ministerstvo zahraničí zakázalo do neděle diplomatům vstup do jeruzalémského Starého Města. Personál velvyslanectví nemá vycházet od osmé hodiny večerní do sedmé ranní.

Izrael kvůli situaci v Jeruzalémě předem otevřel kryty ve městech poblíž Pásma Gazy, která bývají terči palestinských raketových útoků.

V Ammánu se konala na podporu Palestinců protiizraelská demonstrace a její účastníci požadovali, aby byl z Ammánu odvolán izraelský velvyslanec a zrušeno velvyslanectví. Jordánsko s Izraelem uzavřelo mírovou dohodu v roce 1994 a účastníci dnešní akce ji označili za kapitulaci.

  Haitského prezidenta dle policie zlikvidovalo komando Kolumbijců a Američanů

Útok Hamásu na Izrael odsoudily i Spojené státy americké nebo Velká Británie – USA krok označily za nepřijatelnou eskalaci situace a vyzvaly strany sporu ke klidu a zmírnění napětí, britský ministr zahraničí Dominic Raab volal po zklidnění situace na všech stranách. Rada bezpečnosti OSN kvůli situaci svolala mimořádné jednání, prohlášení však zatím nevydala.

Izraelci v pondělí slavil Den Jeruzaléma na připomínku obsazení východní části města a jeho pozdějšího sjednocení. Jeruzalém je ale dějištěm nepokojů několik dní, napětí vyvolává záměr vystěhovat část arabských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh. Večer u mešity Al-Aksá na Chrámové hoře vzplál strom a vznikl poměrně velký požár. Podle izraelských médií se strom vzňal po zásahu zábavní pyrotechniky, mešita není poškozená.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *