První úmrtí v letošní sezoně. Na Mount Everestu zahynula dvojice horolezců. Oba podlehli vyčerpání

irozhlas.cz

Na Mount Everestu zahynuli dva horolezci, Američan a Švýcar. Jde o první úmrtí na nejvyšší hoře světa v letošní sezoně. S odkazem na organizátory expedice o tom napsala agentura AFP. Kvůli špatnému počasí se zatím nepodařilo těla zesnulých snést.

Švýcarský horolezec Abdul Waraich po dosažení vrcholu (8848,86 metru) podlehl vyčerpání, uvedl Šerpa Čhang Dava ze společnosti Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

„Poslali jsme za ním další dva Šerpy s kyslíkem a jídlem, bohužel ho nemohli zachránit,“ vysvětlil později na instagramu.

Američan Puwei Liu došel k takzvanému Hillaryho schodu, kvůli vyčerpání a sněžné slepotě musel s pomocí sestoupit. Ve středu večer se dostal do čtvrtého výškového tábora, kde náhle zemřel.

Nová sezona s covidem

Před pandemií se Nepál potýkal s obrovským přílivem horolezců, kteří chtěli zdolat nejvyšší horu světa, což vedlo někdy ke smrtelným neštěstím. V roce 2019 jedenáct horolezců na svazích Everestu zemřelo, z toho nejméně čtyři úmrtí jsou připisována přelidnění trasy. V jediný den se k vrcholu z nepálské a tibetské trasy snažilo dostat 354 lidí.

Aby se Nepál vyhnul podobnému problému, zvýšil poplatek za povolení k výstupu. Horolezci také musí předložit potvrzení, že před pokusem o zdolání Mount Everestu trénovali v oblastech s nadmořskou výškou nejméně 6500 metrů.

Zároveň místní ministerstvo turismu stanovilo omezení pro počty horolezců, které se odvíjejí od časových oken a počasí.

Loňskou sezonu překazila pandemie covidu-19. S cílem přilákat znovu horolezce zeměletos zmírnila karanténní opatření, přestože je obtížné se o případné nakažené postarat ve vysokých polohách.

Nepál vydal povolení k výstupu pro tuto sezonu 408 lidem, což je více než v roce 2019, kdy jich bylo 381. Stanové město pro více než 1000 zahraničních horolezců vzniklo na úpatí hory a hotely podél trasy obnovily provoz.

  Počet aktuálních případů koronaviru je rekordní, přesáhl 5000

Teplejší počasí, které je pro výstup bezpečnější, nicméně přišlo spolu s druhou vlnou koronavirové nákazy. V uplynulých týdnech muselo být ze základního tábora evakuováno více než 30 nemocných horolezců, koronavirus se později potvrdil u tří z nich.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *