Kováčik: Ministr zdravotnictví Arenberger by měl ve funkci skončit

novinky.cz

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) by měl ve své funkci skončit. Myslí si to předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Řekl to dnes v České televizi. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek chce nejprve slyšet vyjádření ministra, který přijde v úterý na poslanecký klub. Faltýnek v ČT také řekl, že přemýšlí, zda bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Uvedl, že „je otrávený“ z obvinění, kterým čelí například po zveřejnění zápisků ze svého diáře. O svém dalším postupu se chce poradit s předsedou hnutí Andrejem Babišem (ANO).

Arenberger čelí kritice kvůli svému majetkovému přiznání, ve kterém neuvedl řadu vlastněných nemovitostí. Podle Babiše šlo o šlendrián, Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil. Opozice požaduje jeho odvolání.

Předseda STAN Vít Rakušan své výhrady k Arenbergerovi dnes zopakoval, nepochybil podle něj pouze v případě majetkového přiznání, ale i v dalších záležitostech včetně pronájmu své nemovitosti vinohradské nemocnici, ve které v minulosti pracoval. Měl by proto sám odstoupit, pokud tak neučiní, měl by premiér Babiš navrhnout jeho odvolání, domnívá se Rakušan.

Kováčik si chce počkat na vysvětlení Arenbergera ve Sněmovně na mimořádné schůzi, která by se měla konat ve čtvrtek. Myslí si ale, že je čas ministra zdravotnictví vystřídat.

Podle Faltýnka Arenberger v úterý navštíví poslanecký klub hnutí ANO, kde se budou poslanci nejasnostmi kolem jeho majetkových poměrů zabývat. Do té doby nechtěl předseda poslanců ANO záležitost komentovat. Poznamenal, že odpovědnost za majetkové přiznání má ten, kdo ho podává.

Poslanci se v blízké budoucnosti mají zabývat opozičním návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. Faltýnek řekl, že udělá vše pro to, aby kabinet důvěru Sněmovny měl. Chce proto ještě jednat se zástupci komunistů i s nezařazenými poslanci. Pokud bude nedůvěra vládě vyslovena, prezident Miloš Zeman chce současný kabinet nechat do voleb dovládnout v demisi. Podle Rakušana by se v takovém případě neměla vláda „pouštět do žádných velkých dobrodružství“.

  Fronta na Primark? Je mi to líto, na skládkách končí každý rok 92 milionů tun oblečení, říká designérka

Faltýnek dnes také řekl, že zatím neví, zda bude kandidovat v podzimních sněmovních volbách. O své další budoucnosti chce jednat s Babišem a vedením hnutí ANO, chce se také poradit s rodinou.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *