Ženy nebudou muset přidávat ke jménu -ová. Pohlaví v občance zůstane

Ženy se budou moci svobodně rozhodnout, zda si přejí, aby bylo jejich jméno přechylováno příponou -ová. Sněmovna schválila návrh poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, která to navrhla ve spolupráci s Pirátem Ondřejem Profantem. O totéž budou moci rodiče o totéž požádat u dětí ženského pohlaví.

Změnu, která má začít platit od ledna 2022 a která měla i podporu ministra vnitra Jana Hamáčka, ještě musí posoudit Senát.

Sama předkladatelka návrhu, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, si svůj úspěch ve Sněmovně nemohla ve středu vychutnat. Byla omluvena z jednání ze zdravotních důvodů.

Pro změnu v novele zákona související se zákonem o občanských průkazech, hlasovalo 91 ze 172 přítomných poslanců napříč stranami.

„Nechejme volnou svobodnou volbu všem, kteří chtějí mít příjmení nepřechýlené,“ zdůvodnila Válková návrh, který načetla při projednávání návrhu zákona souvisejícího s novelou zákona o občanských průkazech.

„Ženy mají pro volbu způsobu uvádění příjmení své vlastní subjektivní důvody, jejichž závažnost by neměl posuzovat stát a neměl by klást nelegitimní překážky pro realizaci svobodné volby ve vztahu k výběru způsobu zapsání příjmení žen,“ je uvedeno v písemném odůvodnění návrhu.

Žádosti o uvedení příjmení v mužském tvaru nyní matriční úřad vyhoví v případě, že se jedná o cizinku, o občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině, o občanku, jejíž manžel je cizinec nebo jejíž partnerka je cizinka, nebo když jde o ženu, která je jiné než české národnosti.

V občanském průkazu musí zůstat, zda je držitelem muž či žena

Sněmovna naopak odmítla návrh Pirátů, aby se v občanských průkazech nemuselo uvádět pohlaví držitele průkazu. Poslanci schválili zavedení občanských průkazů s otisky prstů na jejich čipech.

Při projednávání novely zákona o občanských průkazech Pirát Ondřej Profant navrhl, aby se v průkazu buď vůbec neuvádělo pohlaví žadatele, nebo v případě, že o to člověk požádá.

  Část senátorů podává ústavní stížnost kvůli povinnému očkování

„Pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění,“ tvrdí Profant.

Poslanec SPD Pavel Jelínek neprosadil, aby si člověk mohl sám mohl rozhodnout, zda chce, aby v jeho občanském průkazu byly uvedené i biometrické údaje.

Místopředseda ODS Martin Kupka  naopak prosadil, aby se při žádosti o nový občanský průkaz člověk nemusel prokazovat jiným identifikačním průkazem.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com