Sestřičky zůstávají u Zemana nonstop, náklady na péči přesáhly 600 tisíc

seznamzpravy.cz

Za lednovou péči o Miloše Zemana zaplatil Hrad přes 200 tisíc korun. Zhruba jen polovinu toho, co v prosinci. I tak zůstávají sestřičky po boku prezidenta Zemana 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu.

Prezident Miloše Zeman se po loňských závažných zdravotních potížích vrátil do veřejného života. Jeho problémy s pohyblivostí přetrvávají, po únorové návštěvě Poslanecké sněmovny se však zejména v opozici hovořilo o tom, jak se zdárně dostal z podzimní krize.

Zdravotní péči má prezident na zámku v Lánech přesto nadále zajištěnu v nonstop režimu. Personál z privátní firmy Senior Home Group zůstává po jeho boku nepřetržitě 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu.

Na dotaz Seznam Zpráv to uvedl lékař a bývalý poslanec Boris Šťastný, který působí ve vedení zmíněné společnosti.

„Činnost našeho zdravotnického zařízení je zcela závislá na indikaci ošetřujícího lékaře, jímž je ředitel Ústřední vojenské nemocnice pan profesor Zavoral. A pokyny ošetřujícího lékaře se přes viditelné zlepšení stavu pana prezidenta, za což jsme samozřejmě velice rádi, dosud nezměnily,“ uvedl Šťastný.

„Pokud při každé vizitě, která bývá v úterý, ošetřující lékař potvrzuje i nadále nutnost čtyřiadvacetihodinové péče, je naší povinností toto dodržet,“ doplnil manažer.

Jak ale také sdělil, postupně se upravuje zaměření pečovatelské služby a nyní je větší váha kladena na rehabilitaci.

Vrchní setra už není v Lánech nutná

Kdyby se péče o prezidenta poměřovala jen podle peněz, které Kancelář prezidenta republiky firmě Senior Home Group každý měsíc platí, mohlo by to vypadat, že už dnes se mu zdravotníci věnují výrazně méně. Za posledně vyúčtovaný měsíc leden totiž Hrad zaplatil 210 600 korun, přičemž za prosinec to byl téměř dvojnásobek, bezmála 400 tisíc korun.

Hlavní rozdíl v obou měsících byl v tom, že v lednu si firma nenaúčtovala žádnou práci vrchní sestry (v prosinci šlo o 204 hodin), částečně se snížily i náklady na cestování personálu do Lán (firma si účtuje 15 korun za kilometr).

Avšak vykázaný objem práce řadových (všeobecných) sester byl v obou měsících prakticky totožný (v prosinci 404 hodin, v lednu 380). Pro doplnění: Hodina práce této sestry Hrad stojí 450 korun, u vrchní sestry 500 korun.

„Ono se v té péči i pana prezidenta opravdu nic nezměnilo. Jde ale o to, že první měsíc, než byly proškoleny řadové sestry, tam s nimi stále byla i vrchní sestra. Teď, když už se ten režim zaběhl, vrchní sestra osobně přítomna být nemusí,“ vysvětlil na dotaz Seznam Zpráv výrazné rozdíly v měsíčních nákladech Boris Šťastný.

Dohromady od 25. listopadu, kdy firma Senior Home Group začala o prezidenta na lánském zámku pečovat, už Hrad za služby zaplatil kolem 689 tisíc korun.

Nejde ale o veškerou vyfakturovanou práci personálů. Část nákladů za péči sester o prezidenta (v nepublikovaném objemu) totiž platí zdravotní pojišťovna.

Prostě mu přestalo chutnat

Miloš Zeman loňský podzim strávil z větší části na akutním lůžku v Ústřední vojenské nemocnici. Jeho základní diagnóza nebyla dosud Hradem zveřejněna, ale i sami lékaři loni připustili, že jde o chronické onemocnění jater. V tomto směru se vyjádřil chirurg Pavel Pafko, který se stal členem tehdy ustanoveného lékařského konzilia.

Stav hlavy státu byl během podzimu velmi vážný a parlament dokonce zvažoval aktivaci článku 66 české Ústavy, čímž by prvního muže republiky dočasně připravil o pravomoce.

S odstupem času Miloš Zeman vyjádřil názor, že to mohl být i pokus o „puč“, což zúčastnění zákonodárci jednoznačně odmítli.

Nespala také tvrdí, že základním Zemanovým problémem bylo nechutenství. „Prostě mému klientovi přestalo chutnat. Pak se zkoumalo, co mu je, ale v žádném případě to nebyla žádná deliriální demence nebo něco takového,“ uvedl prezidentův právní zástupce v podcastu Ptám se já.

Babiš jej nazval mimozemšťanem

Sám prezident v již citovaném rozhovoru pro MF Dnes ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu uvedl, že je mu „docela dobře“. Už dříve se pochlubil, že po dlouhých měsících strávených na invalidním vozíku se znovu snaží chodit. S dopomocí svých bodyguardů.

Nad lepšícím zdravotním stavem hlavy státu nedávno vyjádřil překvapení i expremiér Andrej Babiš. Připomněl návštěvu hlavy státu ve Sněmovně při schvalování rozpočtu.

„Projev pana prezidenta byl neuvěřitelný. Když si vzpomenu, v jakém stavu byl, když jsem ho viděl v Lánech, a to, co říkal v pátek spatra, to je zázrak a pan prezident je svým zdravím mimozemšťan,“ uvedl Babiš ve svém pravidelném internetovém pořadu Čau lidi.

Pečovatelská firma Senior Home Group má s Kanceláří prezidenta republiky uzavřenu smlouvu na dobu určitou, vyprší na konci dubna.

Zda bude kontrakt dále prodloužen, není zatím jasné. Uzavřen byl jako zakázka malého rozsahu, čímž Hrad zdůvodnil, proč na poskytovatele domácí zdravotní péče neproběhla žádná soutěž.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..