Babiš se nepřipojí k výzvě lídrů EU na podporu sexuálních menšin

irozhlas.cz

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zřejmě ani dodatečně nepřipojí k červnovému dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Babiš dnes ve Sněmovně tento dopis označil za „canc“. Piráty, kteří se ho na důvod nepodepsání ptali, obvinil ze zrady a z rozvracení ČR podle příkazů z Bruselu. Zákon o LGBT dnes odsoudil Evropský parlament a vyzval instituce EU k rychlé akci, která by Budapešť přiměla normu zrušit.

„Oni (příslušníci sexuálních menšin) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,“ uvedl premiér. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Tomáše Martínka, zda se Česko připojí k výzvě proti cenzuře diskriminující menšiny vládou Viktora Orbána. „Nevím, proč bych to dělal,“ odvětil Babiš.

Česko i Maďarsko jsou podle premiéra svrchované země. „Nevím, proč máme mluvit Maďarům do jejich zákonů,“ uvedl ministerský předseda. Podle něj se maďarský zákon netýká sexuálních praktik, ale má ochránit děti a rodiče. „Rodiče mají vychovávat děti, ne nějaká neziskovka,“ uvedl předseda vlády. Poznamenal, že nemá problém s homosexuály a že má mezi nimi řadu přátel.

Více než polovina unijních zemí vyzvala 22. července Evropskou komisi, aby zasáhla proti novému maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová o den později označila normu za ostudnou a oznámila, že komise se konkrétními kroky pokusí přimět Maďarsko ke zrušení zákona. Spor podle Babiše zřejmě skončí u jednoho z evropských soudů.

Babiš obvinil Piráty z toho, že Česko chtějí podřídit EU mimo jiné v otázce přijímaní migrantů. „Vy chcete rozvrátit tuhle zemi. Jdete do Evropského parlamentu pro noty na rozvrácení České republiky. Vy chodíte do Bruselu a dostáváte tam noty, toto je normálně zrada,“ rozhořčil se předseda vlády.

  Česko si připomíná 80 let od atentátu na Heydricha, do Prahy přijede i Čaputová

Piráti patřili mezi iniciátory unijního vyšetřování Babišova střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který předseda vlády vložil do svěřenských fondů. Premiér střet zájmů odmítá. Šetření Evropské komise označil za „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“.

Europoslanci odsoudili maďarský zákon a vyzvali EK k rychlému zásahu

Evropský parlament dnes odsoudil nový maďarský zákon, který podle poslanců diskriminuje sexuální menšiny a je dalším dokladem zhoršování základních občanských práv v zemi. Zákonodárci zároveň v usnesení vyzvali Evropskou komisi a členské státy Evropské unie k rychlé akci, která by vládu v Budapešti přiměla normu zrušit. Zákon, který odsoudili i lídři většiny unijních zemí, je podle poslanců jasným porušením evropského práva.

Europoslanci se připojili k široké kritice, jejímž terčem je vláda Viktora Orbána kvůli zákonu, který začal fungovat tento týden. Právní předpis, jehož cílem je podle Orbána ochrana dětí před sexuálním zneužíváním, mimo jiné zakazuje osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let.

Poslanci zákon důrazně odsoudili a označili jej za „další záměrný a promyšlený příklad postupného zhoršování základních práv v Maďarsku“. Konzervativně-nacionalistická Orbánova vláda podle nich systematicky vystupuje nejen proti sexuálním menšinám, ale snaží se omezovat demokracii a vládu práva, což musí EU považovat za porušování unijního práva a společných hodnot.

Usnesení podpořilo 459 zákonodárců, proti jich bylo 147, dalších 58 se hlasování zdrželo. Parlament vyzval Evropskou komisi, aby co nejrychleji zahájila s Maďarskem kvůli zákonu řízení, které může skončit udělením vysoké pokuty, pokud by Maďarsko normu nezměnilo. V případě, že komise nebude dostatečně pružná, mají podle poslanců převzít iniciativu členské státy.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová ve středu před europoslanci zopakovala, že Brusel podnikne veškeré právní kroky, aby Maďarsko „ostudný“ zákon přiměl zrušit. Řízení před unijním soudem se však teoreticky může protáhnout na několik let.

  Fronty na očkování mají vyřešit praktici, velká vakcinační centra už nebudou

Instituce EU v současnosti vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Europoslanci, komise i některé členské státy EU dávají dlouhodobě najevo obavy, že Orbánova vláda omezuje v Maďarsku nezávislost justice, médií či akademické svobody. Budapešť námitky odmítá.

Orbán nehodlá ustoupit tlaku EU ani v otázce kritizované normy. Tvrdí, že zákon nikoho nediskriminuje, pouze dává v sexuální výchově dětí pravomoci rodičům.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..