Moldavské volby vyhrála proevropská strana prezidentky Sanduové. Získala nadpoloviční většinu

irozhlas.cz/

Předčasné parlamentní volby v Moldavsku vyhrála proevropská Strana akce a solidarita (PAS) prezidentky Maiy Sanduové. Získala přitom více než 50 procent hlasů a bude s to sama sestavit vládu. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na výsledky, které v pondělí ráno zveřejnila ústřední volební komise po sečtení 99,58 procenta hlasovacích lístků

Dosud nejsilnější socialistickou stranu bývalého proruského prezidenta Igora Dodona, která před volbami spojila síly s komunisty, podpořilo podle ranních údajů 27,36 procenta hlasujících voličů. Do parlamentu se jako třetí subjekt dostala už jen regionální strana Šor, která dostala 5,78 procenta hlasů.

Sčítání hlasovacích lístků sice ještě pokračuje, ale podle propočtů ústřední volební komise PAS ve 101členném zákonodárném sboru obsadí určitě více než 51 křesel, a bude tak moci vytvořit nový kabinet bez potřeby koaličního partnera. Po přerozdělení hlasů, jež dostaly strany, které nepřekročily pětiprocentní práh pro vstup do parlamentu, může prezidentčina strana mít až 61 poslanců, napsal TASS.

Vítězství PAS podle analytiků přivede Moldavsko blíže k Evropské unii, a naopak oslabí vliv Ruska. Sanduová, někdejší ekonomka Světové banky, před volbami vyzvala voliče, aby jí projevili znovu důvěru a hlasovali pro její stranu, protože podle ní v zemi nastal čas pro změnu.

Dodon, který je častým hostem v Moskvě, Sanduovou obviňuje, že vede prozápadní politiku, která povede ke kolapsu státu.

Moldavsko, ležící mezi Rumunskem a Ukrajinou, patří k nejchudším zemím v Evropě. V posledních letech čelí nestabilitě a řadě korupčních skandálů, včetně zmizení miliardy dolarů z bankovního systému.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

  Rakouský premiér Kurz podá demisi, nahradí ho nejspíš ministr zahraničí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..