Nehodu letadla na Slovensku nepřežili tři lidé, mezi nimi podle médií dva Češi

vnexplorer.net

Při nehodě malého českého letadla na západě Slovenska zemřely všechny tři osoby na palubě stroje. Informovala o tom dnes slovenská policie a hasiči. Podle listu Nový čas a televize Markíza zahynuli dva Češi a slovenský pilot, který žil v Česku. Policie totožnost mrtvých zatím nepotvrdila. Markíza původně informovala, že při nehodě patrně zemřel manželský pár z jihu Slovenska.

Mluvčí hasičů Katarína Križanová ČTK sdělila, že čtyřmístné letadlo spadlo u vesnice Mokrý Háj nedaleko města Skalica, které leží u hranic s Českem. Stroj po pádu na zem začal hořet. Primátorka Skalice Anna Mierna na sociální síti napsala, že letadlo mělo technické potíže. Při pokusu přistát mimo letiště se stroj zachytil o blíže neupřesněné vozidlo a došlo k několika výbuchům.

Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal uvedl, že stroj letěl z Brna, informaci ČTK potvrdilo i tamní letiště. Podle údajů z leteckých radarů letoun startoval v Brně dopoledne, záznam o trase letu ale skončil ještě nad územím České republiky.

Šlo o letoun VUT100 Cobra od kunovické firmy Evektor, který vlastní brněnská společnost UNIS. Majitel společnosti Jiří Kovář ČTK řekl, že letadlo bylo v hangáru aeroklubu, jehož členové ho mohli za určitých podmínek využít pro svoji potřebu. Bylo tomu tak podle něj i v tomto případě. Předseda aeroklubu Pavel Imriš ČTK řekl, že se na žádost policie k letu ani k posádce nebude vyjadřovat.

Slovenská policie uvedla, že okolnosti nehody prověřuje. Na místo neštěstí byli přivoláni i zástupci leteckého úřadu.

K nejtragičtějším nehodám malých letadel s Čechy na palubě v zahraničí patří nehoda, při které v prosinci 2007 zahynulo na Ukrajině pět českých občanů, z toho dva piloti. Stroj Beechcraft C90 letící z Hradce Králové se zřítil nedaleko Kyjeva. V srpnu 2005 pak ve Švýcarsku zemřeli čtyři Češi při nehodě malé cessny, která se zřítila nedaleko švýcarsko-italské hranice. V únoru 2010 zemřeli v Německu nedaleko za českou hranicí dva muži – Čech a Slovák – při zřícení malého proudového letadla, které krátce před pádem provedlo nepovolený akrobatický manévr.

  Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie

Tragické letecké nehody civilních strojů na Slovensku jsou v posledních letech spíše ojedinělé. Například v roce 2018 se zřítil lehký vrtulník, jeho pilot zahynul.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..