Češi rekordně investují do fondů. Na co dát pozor, pokud chcete začít

seznamzpravy.cz

Inflace dosahuje rekordních hodnot. Obáváte se o hodnotu svých naspořených peněz? Stále více lidí proto investuje do podílových fondů. SZ Byznys přináší první ze série článků, ve kterých tento typ investice představuje.

„Sledujeme jednoznačný nárůst zájmu o investice do podílových fondů,“ potvrzuje větší zájem o investice do podílových fondů Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments.

„Zájem o nákup podílových fondů je opravdu velký. V květnu a červnu jsme zaznamenali historicky rekordní nákupy. Čisté prodeje (nákupy po odečtení odkupů) se drží na rekordních úrovních již delší dobu a i letní měsíce byly rekordně dobré,“ dodává mluvčí ČSOB Patrik Madle. Proč zrovna nyní začínají Češi ve velkém investovat?

Peněženky totiž obchází „strašák“ jménem inflace. Ta postupně umazává hodnotu úspor na bankovních účtech. Co konkrétně si pod tímto pojmem představit, si můžete vyzkoušet v naší jednoduché infografice.

A právě pro zachování hodnoty naspořených peněz slouží podílové fondy. Kromě pokrytí inflace můžete své úspory zhodnotit.

Co to jsou podílové fondy

Nejdříve si ve stručnosti pojďme říct, co to vlastně podílové fondy jsou. Jde o způsob investice prostřednictvím investiční společnosti. Mnoho menších investorů vloží své peníze do jednoho fondu, který pak prostředky investuje efektivněji. Správce fondu si pak za takové investice bere určité poplatky, ale o těch až později.

Prostřednictví podílového fondu pak společnosti nakupují nejčastěji buď cenné papíry, akcie nebo dluhopisy. Podíl ve fondu má každý tak velký, kolik do něj vloží svých prostředků.

„Otevřené podílové fondy od renomovaného správce jsou jedním z nejdostupnějších řešení, jak se pustit do investování. V podílových fondech se o zhodnocení vložených peněz stará tým odborníků, kteří dělají to nejlepší, co umí – bez ohledu na to, kolik prostředků klient do fondu vloží,“ říká analytik České spořitelny Radek Novák.

Investovat do nich může skutečně každý, nezáleží tedy na tom, zda má investor k dispozici dlouho spořené úspory, nebo mu zbývá jen pár stovek navíc měsíčně. Navíc je možné investovat pravidelně, díky čemuž využívá průměrování ceny.

  Spoření je mrtvé, zabili jsme ho. Nahradí ho jedno velké kasino, říká ekonom Stroukal

„A ta bývá zpravidla výhodnější než cena jednorázová. Díky pravidelnému investování se také lze vyhnout riziku, že jednorázová investice je učiněna na vrcholu, kdy jsou ceny vysoko a pak hodnota investice klesne,“ dodává Novák.

Druhy podílových fondů

Na dělení podílových fondů se můžeme podívat ze dvou pohledů. Jedna strana je investiční strategie, druhá je nástroj, do kterého investujete.

Druhy fondů podle aktiv

Druhá varianta, podle které můžeme dělit podílové fondy, je způsob, kterým fond investuje. Tedy jestli nejčastěji nakupuje akcie, dluhopisy nebo cenné papíry.

Fondy peněžního trhu

Pokud chcete investovat spíše v krátkodobém horizontu a s nižší mírou rizika, jsou fondy peněžního trhu tou správnou variantou. Jde o konzervativní variantu investování, ve které peníze putují hlavně do krátkodobých dluhopisů.

Dluhopisové fondy

Stejně jako u předchozí varianty jde o konzervativní fondy, které nemají vysoký výnos, ale stabilně drží svou hodnotu. Jsou ideální pro opatrnější investory, kteří na zhodnocení svých peněz úplně nespěchají. Finanční poradci doporučují, aby lidé v těchto fondech spořili alespoň tři roky.

Zajištěné fondy

Nesnesete pohled na kolísavou hodnotu vaší investice? Právě pro vás budou ideální zajištěné fondy. Zajištěné fondy garantují vysokou ochranu hodnoty počáteční investice. V závislosti na druzích jednotlivých fondů už při uzavření smlouvy víte, jak moc je vaše počáteční investice jištěná. Často to bývá až sto procent.

Peníze zůstávají na bankovních termínovaných účtech, fondech peněžního trhu a v dluhopisech. Neočekávejte tak vysoké zhodnocení. Na druhé straně ale máte prakticky jistotu, že o své původní úspory nepřijdete.

Smíšené fondy

Smíšené fondy investují do více aktiv (do dluhopisů, akcií i do peněžního trhu). Nespoléhají jen na jeden instrument, jsou tedy diverzifikované. Tato diverzifikace snižuje investiční riziko. Záleží také, jak je fond nastavený. Pokud v rámci smíšeného fondu máte nejvíce akcií, bude celý fond rizikovější a možná také více výnosný.

Pokud naopak chcete investovat spíše konzervativně, vyberte si v rámci smíšeného fondu převážně dluhopisy. Výhodou smíšených fondů je, že pokud jedno z aktiv stagnuje, hodnotu investice ochrání zbylá aktiva. Mezi Čechy jsou co investovaného objemu peněz nejoblíbenější.

  Vláda příští týden odstartuje tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech

Nemovitostní fondy

Jak už sám název napovídá, v těchto fondech lidé investují do bydlení. Správce fondu totiž nakupuje nemovitosti a cenné papíry s nimi spojené. Investice do nemovitostí jsou v Česku oblíbené, proto do těchto fondů míří stále více peněz.

Akciové fondy

Pokud chcete jít s investicemi do rizika a láká vás větší zisk, jsou akciové fondy přesně pro vás. Z dlouhodobého hlediska jsou akciové fondy nejvýnosnější, potýkají se ale často s velkou kolísavostí hodnoty. Proto jsou vhodné hlavně pro dlouhodobé investice.

Kromě zmíněných fondů existují také například komoditní fondy (jsou rizikovější, většinou na základě cenných papírů navázaných na komodity), devizové fondy (fond se zaměřuje na měny) a další.

„Nejvíce je zvýšený zájem o fondy vidět u smíšených a balancovaných strategií, dále u akciových fondů a také u fondů zaměřených na korporátní dluhopisy,“ popisuje současný zájem o podílové fondy Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments.

„Asi největší zájem je o smíšené fondy a pak tematické akciové fondy, kde si vyberete téma, které je vám blízké, například převratné změny a technologie, nedostatek vody, infrastruktura, stárnutí obyvatelstva nebo klimatická změna, a investujete do akcií firem, které v tomto tématu byznysově angažují,“ doplňuje Jan Chlumský z Amundi.

Konzultantská společnost Broker Consulting pak vydává pravidelně svůj index podílových fondů. Společnost od letošního roku nesleduje v této statistice výkonnost smíšených fondů, které nejsou kvůli velmi rozdílné struktuře tolik vypovídající. I přesto je patrné, které fondy jsou z dlouhodobého hlediska nejvýnosnější.

Největší správci aktiv

Asociace pro kapitálový trh (AKAT) také pravidelně zveřejňuje největší správce svěřených aktiv v Česku (nebo jejich prostřednictvím správce aktiv v zahraničí). Na konci loňského roku dosáhl tento objem výše 1,656 bilionu korun.

Pět největších center správy majetku v České republice uvádíme v následující tabulce:

Stav k 31.12.2020
Finanční skupina Čistý objem aktiv (v mld. Kč)
Generali Investments CEE 352,89
Česká spořitelna 302,64
ČSOB Asset Management 269,70
Amundi Czech Republic 199,55
NN Investment Partners C.R. 134,60
Zdroj: Asociace pro kapitálový trh České republiky
  Koruna oslabila k euru a zpevnila k dolaru, burza klesla z mnohaletých maxim

Poplatky

Investice do podílových fondů se neobejdou bez poplatků. A ty se liší prakticky produkt od produktu, a to i v rámci jednoho poskytovatele. Pokud se například rozhodnete diverzifikovat své investice do několika různých podílových fondů u jedné investiční společnosti, je velmi pravděpodobné, že každý fond bude aplikovat jinou poplatkovou politiku.

Na co si dát pozor

Poplatky jsou jednou z klíčových položek celé investice do podílových fondů. Vždy je nutné najít správný poměr mezi poplatky a mezi výkonností fondu. Může se totiž stát, že sice budete platit velmi nízké poplatky, ale zhodnocení investice ani nepokryje inflaci.

Na druhou stranu vyšší poplatky automaticky nezajistí vyšší zhodnocení. Znovu se proto vyplatí obrátit se na zkušeného investičního poradce.

Danění příjmů

Jednou z výhod podílových fondů je daňový aspekt. Cenné papíry v rámci fondů generují příjmy, správci fondů ale výnosy z úroků a dividend zpravidla reinvestují. Při běžném investování tak nemusíte daně řešit.

Daňová povinnost přichází až v momentě, kdy se rozhodnete o prodeji podílových listů. Od placení daně jste osvobozeni ve dvou případech. Tím prvním je moment, kdy váš celkový úhrn příjmů z prodeje podílových listů za zdaňovací období nepřekročí 100 tisíc korun.

Druhou variantou je splnění takzvaného časového testu. Pokud uplynou mezi nákupem a prodejem podílových listů minimálně tři roky, je příjem osvobozený od daní. V tomto případě není důležité, jak velký příjem prodejem podílových listů vznikl.

Pokud ani jednu z těchto podmínek nesplňujete, je nutné příjmy zdanit (uvést v daňovém přiznání). Považují se přitom za vedlejší příjmy, od kterých je možné odečíst prokazatelně vynaložené výdaje. Typicky to jsou například poplatky spojené s nákupem cenných papírů.

V každém případě je vhodné se v otázce daní vždy obrátit na finančního poradce, který se v problematice dobře vyzná. Případné nedoplatky na dani mohou vyjít v budoucnu velmi draho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..