Další ochromení autoprůmyslu? Čínská vláda omezila výrobu hořčíku potřebného do hliníkových dílů

irozhlas.cz

Evropský autoprůmysl by kromě chybějících počítačových čipů mohl ochromit i nedostatek hliníkových dílů. Varuje před tím německý deník Handelblatt, podle kterého to může vést k dalším odstávkám továren. Za nově problémy může hlavně situace v Číně.

Čínská vláda omezila energeticky náročnou výrobu horčíku, který je důležitou složkou hliníkových slitin. Německé kovodělné sdružení očekává, že zásoby pro Evropu budou vykoupené v řádu několika týdnů.

Podle deníku Financial Times se těmito problémy zabýval i nedávný summit Evropské unie – na možnou krizi prý upozorňovala hlavně spolková kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš (ANO).

Hliníkové slitiny jsou důležité hlavně pro elektromobily, protože se díky nim výrazně snižuje váha auta.

Desítky tisíc míst

Automobilový průmysl se už nyní potýká s nedostatkem čipů, kvůli kterému zastavila v pondělí výrobu i Škoda Auto. Odstávka potrvá i příští týden.

Současná krize postihne v České republice podle předsedy nejsilnějšího odborového svazu KOVO Jaroslava Součka především menší subdodavatelské firmy, které za sebou nemají silnou mateřskou zahraniční společnost. Ohroženy můžou být až desítky tisíc pracovních míst.

Výrobu ale zdržuje i dalších dílů „Problémy s dodávkami se týkají de facto všech surovin včetně plastů a celoželezných dílů. Samozřejmě se do toho ještě promítá velmi rychlý nárůst cen energií, čili situace je celkově složitá,“ vysvětlil pro Radiožurnál ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

  Lidé v exekuci kvůli dluhu u veřejných institucí se mohou snadněji oddlužit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..