ČNB zpřísnila od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték

Česká národní banka dnes zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala aktualizaci zprávy o finanční stabilitě. Banka zároveň upozornila na to, že lidé do 36 let budou mít mírnější limity pro poskytnutí úvěru, který slouží k nákupu jejich vlastního bydlení.

Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, bude od dubna 8,5. Pro mladé do 36 let pak bude 9,5. Limit ukazatele DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem, bude 45 procent. U mladých do 36 let to bude 50 procent. Centrální banka ukazatel DSTI i ukazatel DTI přestala loni v červnu aplikovat.

„Všechny limity jsou nastaveny v souladu s novelou zákona o ČNB, která od srpna 2021 dává centrální bance pravomoc stanovovat závazné hranice těchto tří ukazatelů,“ uvedla banka. Limity tak již nejsou jen doporučením, ale závazným ukazatelem.

Opatření přitom podle centrální banky zohledňují plošné uvolňování úvěrových standardů bankami a zvyšující se nadhodnocení cen bytů v ČR. Ty byly podle odhadu ČNB ve druhém čtvrtletí nadhodnoceny téměř o 25 procent, a u investičních bytů dokonce o více než 30 procent. V obou případech je to o pět procentních bodů více než před půl rokem. Ceny bydlení se letos zvýšily ve všech evropských zemích, nárůst v ČR však patřil k nejvyšším v ročním i tříletém horizontu.

Odhadnout další vývoj cen nemovitostí se podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka přesně nedá. „Není to tak, že tato bublina splaskne nějakou krizí, ani že rychle zmizí,“ podotkl. Odhad snížení dynamiky růstu cen nemovitostí ke dvěma procentům se odvíjí od tempa vývoje příjmů, úrokových sazeb a částečně vlivem nových opatření, upozornil ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait. „Není normální, aby dlouhodobě rostly ceny nemovitostí výrazně rychleji než příjmy (domácností). To nemůže trvat věčně. Jsme na hraně tohoto vývoje,“ doplnil Rusnok.

  ERÚ připravil změny regulovaných cen elektřiny pro energeticky náročné firmy

Rusnok dnes také uvedl, že stanovení limitů omezí jen malou část hypotečních úvěrů, a to těch s potenciálně nejrizikovějšími parametry. Potenciálně by se to podle něj mělo dotknout zhruba maximálně desetiny hypoték, které by byly hypoteticky poskytnuty bez existence limitů. Guvernér zároveň vyzval banky, aby začaly limity aplikovat co nejdříve a nevyužily odklad opatření na duben k překotnému poskytování úvěrů.

„Bankovní sektor jako celek se v průběhu letošního roku při poskytování hypotečních úvěrů vrátil ke značně uvolněným standardům. Takto uvolněné standardy jsme naposledy pozorovali v roce 2018, než byly poprvé zavedeny limity příjmových ukazatelů,“ upozornil Rusnok. Dodal, že cílem opatření je bránit nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru.

Rusnok se neobává, že by se mladí lidé snažili hromadně získat do dubna za původních podmínek. „Určité riziko tu je, ale banky se chovají rozumně. Neměl by to být zásadní problém. Nedokážu si představit, že by se tam objevila nějaká obrovská suma produkce hypoték,“ podotkl. Připomněl, že ztráty bank ze znehodnocení úvěrů i aktiv se vrátily na velmi nízkou úroveň. Podíl úvěrů se selháním se začal snižovat, dodal.

Poskytovatelé hypoték zároveň podle ČNB budou moci na specifické případy aplikovat v běžném kalendářním čtvrtletí výjimku, která by neměla překročit pět procent celkového objemu hypotečních úvěrů, které poskytli v předcházejícím kalendářním čtvrtletí. „Nová zákonná úprava připouští, že pět procent všech nově poskytnutých hypoték nemusí doporučované limity ukazatelů DTI a DSTI splňovat, pokud je poskytovatel hypotéky přesvědčen, že žadatel daný úvěr v budoucnu bez problémů splatí,“ uvedla ČNB.

Experti: Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují

 

Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se o něm spekulovalo již delší dobu, shodli se experti oslovení ČTK. Většina bank tyto podmínky podle nich již nyní dodržuje. ČNB s platností od dubna 2022 zpřísnila limity pro poskytování hypoték.

  Poslanci se dohadovali o důchodech. Maláčová: Zkuste z těch peněz měsíc žít

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) ČNB snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Lidé do 36 let však budou mít mírnější limity pro poskytnutí úvěru, který slouží k nákupu jejich vlastního bydlení.

„Ukazatele týkající se příjmů vůči celkovému zadlužení spotřebitele či jeho měsíčním splátkám ČNB nastavuje na úrovně, které jsou rozumné a aplikuje je dnes většina bank, čili by nemělo dojít z tohoto pohledu k výraznému zhoršení dostupnosti hypoték,“ uvedl ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. Mnohem horší dopad z tohoto pohledu mají podle něj vysoké ceny nemovitostí a v poslední době zvyšující se úrokové sazby, které prodražují hypoteční splátky a zvyšují nároky na příjmy žadatelů.

„Důvody zpřísňování makroobezřetnostní politiky nesouvisí se snahou ČNB korigovat trh bydlení, ale zabránit tomu, aby bankovní sektor poskytoval více rizikové úvěry, které by mohly v budoucnu snížit jeho odolnost a stabilitu,“ řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

Dnešní zpřísnění podmínek ČNB dopadne prakticky jen na starší ročníky, tedy na lidi starší 36 let a ty, kteří si nekupují nemovitost na vlastní bydlení, uvedl analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Pro prvobydlení klientů pod 36 let jsou podle něj podmínky nastavené lépe než ty zrušené v polovině minulého roku. ČNB tak dala výrazně najevo, že nepodporuje nákupy investičních bytů a chce podpořit mladé v pořízení vlastního bydlení, dodal.

Bankéři by měli ve světle nových opatření ČNB hledat nejen výnos, ale i bezpečí, míní analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Měli by podle něj důsledně implementovat a dodržovat nařízení centrální banky i za cenu toho, že klesne objem úvěrů a vydělají méně peněz. Je potřeba zabránit tomu, aby se opakovala hypoteční krize z roku 2008. „Opatření ČNB jsou správná, protože schopnost splácet hypotéky je dnes u běžných lidí ohrožena inflací, vyššími sazbami, růstem nákladů na život i bydlení, a mzdy naopak rostou pomaleji než výdaje domácností,“ podotkl.

  Cena benzinu a nafty je na novém rekordu. Pohonné hmoty zdražily za týden o více než korunu

Jednatel realitního serveru Bezrealitky a šéf skupiny European Housing Services Hendrik Meyer uvedl, že tak jako při poslední změně podmínek se i nyní tisíce domácností pokusí hypotéku získat ještě před vstupem nových pravidel v platnost. „Očekáváme, že dojde ke krátkodobému zvýšení cen nemovitostí, které se dotkne především ‚levnějších regionů‘, jako je například Ostravsko nebo severní Čechy. Zde se může jednat o nárůst až o pětinu. V Praze bude skok spíš mírnější, naopak velká rána to může být pro Brno, kde se už na konci jara mohou ceny poprvé přiblížit k 90 tisícům korun za metr,“ uvedl Meyer. Od dubna dále očekává výrazný přesun Čechů do nájmů, kdy se tento trend podle Meyera poprvé ve velkém dotkne i vyšší střední třídy.

Ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák dnes ČTK řekl, že zejména v prvním čtvrtletí 2022 si majitelé nemovitostí mající zájem prodat budou moci vybírat z nárazové poptávky. Očekává zvýšený zájem i o méně atraktivní nemovitosti. „Pod ještě vyšší poptávku by se mohly dostat třeba obce ve Středočeském kraji nebo v okolí Brna, růst se tentokrát bude odehrávat i na úrovni okolí takzvaných „satelitů“ velkých měst. Pokud tedy někdo zvažuje prodej, měl by učinit první kroky ještě před koncem roku a využít poněkud klidnější prosinec pro přípravu všech potřebných podkladů a dokumentů,“ uvedl Zuzák.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com