Zeman podle zástupců vládních stran šířil fámy o Zelené dohodě

idnes.cz

Prezident Miloš Zeman podle vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) v dnešním vánočním projevu šířil dezinformace o obsahu Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Bartoš i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v té souvislosti zmínili Zemanova slova o zákazu vytápění zemním plynem od roku 2030. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že Zelenou dohodu nevnímá jako nebezpečí, ale jako realitu. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) dohodu chápe jako výzvu a příležitost a nepodporuje Zemanovu myšlenku, aby se z ní ČR vyvázala.

Bartoš uvedl, že Zeman správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a schodku státního rozpočtu. „Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030,“ napsal na twitteru. Doplnil, že digitální a ekologická transformace mají být výzvou, ne hrozbou. „A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ doplnil.

Šéfka Sněmovny a vládní TOP 09 Pekarová Adamová ČTK napsala, že se Zeman dopustil celé řady nepřesností. „Například když tvrdil, že součásti Green Dealu je i zákaz vytápění plynem od roku 2030,“ uvedla. Odstoupení od dohody, které Zeman navrhoval, by podle ní znamenalo rezignaci na řešení dopadů klimatické změny.

Zeman podle Pekarové Adamové nepřekvapil. „Ani letos nepřinášel jeho projev poselství, jako spíše výčet jeho názorů,“ uvedla. Kabinet se skutečně musí zabývat energetikou, pandemií a rozpočtem, doplnila. „Nicméně řešením skutečně není odstoupit od společného řešení v rámci EU, jejímž aktivním členem chceme být, ani zvýšení daní zrušením výjimek, jakkoli o řadě z nich se uvažovat dá,“ dodala.

Síkela nevnímá Zelenou dohodu jako nebezpečí, ale realitu. „Maximálně se vynasnažím, aby se v budoucnu pro náš průmysl stala především zajímavou příležitostí,“ uvedl na twitteru. Zeman má podle něj na svůj názor na dohodu právo. „Energetická politika je ale věcí vlády a my uděláme vše pro to, abychom vyjednali takové konečné podmínky dohody, aby byly co nejpřijatelnější pro české občany,“ doplnil.

  Pražští policisté hledají muže kvůli znásilnění v Holešovicích. Mohl by pomoct s vyšetřováním

Hubáčková uvedla, že Zelená dohoda je pro ČR výzvou a příležitostí, jak se postupně připravit na klimatické změny. „Rozhodně nepodporuji vyvázání z Green Dealu,“ sdělila ČTK.

Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný uvedl, že Zeman pojmenoval klíčové problémy správně. „Určitě se shodneme v podpoře očkování nebo jaderné energie. Některé fámy kolem Green Dealu, třeba zákaz topení plynem, je nutno uvést na pravou míru. Nic takového neplatí,“ napsal na twitteru.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) souhlasí s varováním před Zelenou dohodou. „Opravdu děláme v rámci zeleného náboženství vše, abychom zchudli, poškodili průmysl a ztratili konkurenceschopnost,“ sdělil Skopeček ČTK. Klimatická politika se musí vrátit od ideologie k racionálnějšímu, odpovědnějšímu přístupu, uvedl. Nesouhlasí ale s tlakem na povinné očkování.

Šéf SPD Tomio Okamura ocenil, že Zeman stejně jako SPD podporuje odstoupení od Zelené dohody. Je rád, že prezident zdůraznil, že energetika je v kompetenci národních vlád. „Vlády Petra Fialy i Andreje Babiše mají plnou zodpovědnost za zdražování a mohou odstoupit od Zeleného údělu a také ze systému obchodování s emisními povolenkami, který se stal nástrojem spekulantů,“ míní. Kabinet se podle něj nemůže „vymlouvat na Brusel“.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..