Případ Farského je podvod, řekl Zeman. Prezidentův stav se zlepšuje

idnes.cz

Podvod na voličích to nesporně je a je to hloupý podvod, hodnotí prezident Miloš Zeman případ poslance STAN Jana Farského, který odletěl na studijní stáž do USA, ale nechal si poslanecký mandát. Vzdal se jen funkce šéfa klubu. Zeman to řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

Farský tento týden oznámil, že zamíří na půl roku na stáž na univerzitu v Oregonu, neboť Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal prestižní stipendium.

Čelil kvůli tomu kritice, protože o stipendiu se rozhodovalo již loni na jaře a Farský, který vedl kandidátku koalice Pirátů a STAN v Libereckém kraji, před voliči zatajil, že odjede po volbách na několik měsíců do zahraničí a fakticky tak po tuto dobu nebude vykonávat mandát.

„Já to chápu jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek,“ prohlásil prezident.

Farský tvrdí, že by se i době, kdy bude na stáži v USA, do Česka vrátil na klíčové hlasování, kdyby jeho přítomnost byla zapotřebí. Argumentoval i tím, že premiér Fiala o jeho plánu jet do USA věděl a že to podpořil.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan v neděli Frekvenci 1 řekl, že z rozhodnutí Farského radost nemá. Hnutí podle něj bude záležitost probírat ještě ve svých stranických orgánech. Doufá, že po návratu Farský dokáže ukázat voličům, že jeho studium mělo smysl. „Já osobně, a to jsem říkal od začátku, bych takový přístup nezvolil, nicméně pokus vysvětlit to voličům, což určitě nebude jednoduché, bude potom především na Janu Farském,“ řekl Rakušan.

Zemana udivilo, že vláda podle něj slibuje současně snížení příjmů rozpočtu i deficitu

Prezidenta Zemana udivilo, že vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení avizuje současně zvýšení rozpočtových výdajů i snížení příjmů a deficitu rozpočtu.

  Soudce vrchního soudu Elischer má jít na devět let za mříže

„Pokládám za poněkud hloupé, když je ve vládním programovém prohlášení soutěž o národního ptáka,“ řekl také Zeman.

Česko podle něj již hodně dlouho národního ptáka má a je jím podle něj sokol, podle nějž je pojmenována i tělovýchovná organizace Sokol.

Podporuje zvýšení příspěvku na bydlení kvůli růstu cen energií, pokud to nepovede k tomu, že se zvýší počet lidí, kteří se místo práce budou spoléhat na sociální dávky.

Snížení platů podepíše, soudci nejsou nadlidi

Snížení platů ústavních činitelů i soudců na úroveň loňského roku, pokud to vláda v obou komorách parlamentu prosadí, prezident Zeman podepíše. „Soudci nejsou nadlidi,“ řekl Zeman.

Platy politiků i soudců se v lednu zvýšily o šest procent, ale poslanci schválili, že se opět sníží a zůstanou letos na stejné úrovni jako loni. Podpořili to vládní i opoziční poslanci.

Opozice neprosadila, aby se platy politiků nezvyšovaly po celé volební období. „Je to jen na 11 měsíců, je to ostuda,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..