Vojenská operace jde podle plánu a sankce škodí celému světu, řekl Putin

echo24.cz/

Sankce uvalené Západem na Rusko už způsobily vážné škody napříč celou světovou ekonomikou, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Dopadů sankcí si podle něj už všímají lidé v Evropě i ve Spojených státech kvůli růstu cen, Rusko se však s touto „zkouškou důstojně“ popasuje, ubezpečil Putin na televizí přenášené poradě k hospodářskému dění v zemi a přislíbil větší sociální podporu ze strany státu. Ve svém projevu také mluvil o ruských „zrádcích“, které se podle něj Západ pokusí využít k rozložení Ruska.

Západní země přijaly sankce v reakci na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která začala na konci února. Putin dnes prohlásil, že „speciální vojenská operace“ ruských sil byla jedinou variantou pro Moskvu, jak zajistit bezpečnost Ruska. Zopakoval dřívější tvrzení Kremlu, že operace postupuje přesně podle plánu. Uvalení sankcí na Rusko vysvětlil snahou Západu Rusko oslabit a politiku západních zemí označil za agresivní.

„Jako zbraň si (západní země) zvolily ekonomické, finanční, obchodní a jiné sankce proti Rusku. Ty ale nyní dopadají na Evropany a Američany kvůli rostoucím cenám benzínu, energií a potravin i kvůli ztrátě pracovních míst souvisejících s ruským trhem,“ řekl Putin na ekonomické poradě s ruskými činiteli.

„Nepotřebují (západní země) silné a suverénní Rusko,“ prohlásil ruský prezident. Západní představitele obvinil, že chtějí z Ruska vytvořit slabou a podřízenou zemi a narušit její územní celistvost. Toho se budou snažit dosáhnout i tím, že vsadí na ruskou pátou kolonu, „zrádce národa“. „Na ty, kdo zde vydělávají, ale žijí tam, ani ne tak v geografickém slova smyslu, ale svými myšlenkami a svým otrockým založením,“ nechal se slyšet Putin.

Podle Putina Západ ve své snaze oslabit Rusko selhává a ruské hospodářství je prý zatím v dobré kondici. V důsledku sankcí po ruské invazi prudce klesla cena rublu, výrazně byl postižen ruský finanční sektor, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv a ze země například odešla řada západních firem.

  Britská studie: Po covidu-19 vydrží imunita nejméně pět měsíců

„Naše ekonomika, státní rozpočet, soukromý byznys má k dispozici všechny prostředky, abychom mohli dostát dlouhodobým cílům,“ ujistil šéf Kremlu. Příjmová strana rozpočtu je dostatečná a dodatečné emise peněz nejsou na pořadu dne, ubezpečil Putin. Podotkl, že Rusko se se současnou „zkouškou důstojně vypořádá, jak tomu bylo i v tisícileté historii země“.

Ruský prezident ale připustil, že „strukturní změny ruské ekonomiky“, které je zapotřebí provést, povedou k růstu inflace a nezaměstnanosti. Hlavním úkolem ruského vedení tak bude tato rizika minimalizovat, prohlásil Putin a slíbil například zvýšení životního minima i vyšší platy pracovníků ve státní sféře. Exportéry vyzval, aby dodávali více zboží na domácí trh. Dodal, že zapotřebí je zajistit například dostupnost léků.

Putin zároveň avizoval větší podporu ruských rodin. Systém sociálních dávek je podle něj nutné nastavit tak, aby bral v úvahu změny v „materiální situaci“ domácností. „Už je rozhodnuto, že od 1. dubna budou zavedeny dávky na děti ve věku od osmi do 16 let včetně, které pocházejí z rodin s nízkými příjmy,“ uvedl Putin. Ministr práce Anton Koťakov dříve řekl, že na toto opatření bude ze státního rozpočtu vyčleněno přes 500 miliard rublů (103 miliard Kč).

Agentura Interfax podotkla, že Putin přislíbil posílení prakticky celého sociálního systému včetně zvýšení důchodů. Avizoval také navýšení minimální mzdy.

Ruští političtí analytici označili podle agentury Reuters části projevu, v nichž Putin mluvil o takzvaných zrádcích, za „mrazivé“. „Ruský národ bude vždy schopen rozlišovat mezi opravdovými vlastenci a darebáky a zrádci a jednoduše je vyplivne jako mušku, co vletěla do pusy,“ řekl mimo jiné prezident. „Putin fakticky ohlásil začátek masových represí proti lidem nesouhlasícím s režimem,“ napsal na twitteru Michail Kasjanov, který zastával funkci ruského premiéra v době prvního Putinova prezidentského období.

  Česko požádalo EU o proplacení některých vojenských darů Ukrajině

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..