V policii vznikne nový útvar pro boj s kyberkriminalitou a terorismem

V policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností. Na tiskové konferenci to dnes oznámil policejní prezident Martin Vondrášek. Nový útvar vznikne vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), měl by začít fungovat od ledna příštího roku.

Návrh na organizační změnu podá policie na ministerstvo vnitra v červnu. Pokud ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) návrh schválí, během léta se uskuteční nabídkové, následně případně i výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru. Struktura by měla mít kolem 150 míst, podobně jako mají stávající sekce pro terorismus, extremismus a kyberkriminalitu v národní centrále.

Změny Vondrášek projednal jak s vedením NCOZ, tak s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. „Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě,“ řekl Vondrášek.

Reorganizaci ve čtvrtek Vondrášek spolu s Rakušanem představili poslancům sněmovního bezpečnostního výboru. Rakušan po jednání uvedl, že s reorganizací souhlasí a přebírá za ni politickou odpovědnost. Upozornil však na to, že nejde o „politické zadání“, nýbrž o práci policejního prezidia a odborného týmu. Jde podle něj o důkaz „jiné politické kultury“, než byla v roce 2016, kdy NCOZ vznikla. Vznik nového útvaru sloučením protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy vyvolal vážnou roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO. Kvůli vzniku centrály odešli i někteří policisté.

NCOZ se vedle kybernetické kriminality a terorismu specializuje na organizovaný zločin a závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci.

O možném rozdělení centrály se začalo spekulovat na podzim 2019. Tehdejší policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v prosinci 2019 oznámili, že by měl vzniknout nový zastřešující útvar, národní kriminální úřad. Reorganizaci pak narušila pandemie nemoci covid-19. Změna se neměla dotknout NCOZ, oddělení jejích sekcí terorismu a kybernetické bezpečnosti ale stále bylo zvažovanou možností.

  STEM: ANO zastavilo propad, volby by vyhrálo. Piráti se STAN ztratili část podpory

V záměru vytvoření národního kriminálního úřadu vedení policie podle Vondráška pokračovat nebude. Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáše Kubíka je vhodnější tzv. agenturní model s menšími autonomními a specializovanými úřady.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com