Petr Pavel prezidentskou kandidaturu oficiálně oznámí počátkem září

Někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou kandidaturu oznámí počátkem září. Získat chce 50.000 podpisů, které mu umožní ucházet se o nejvyšší ústavní funkci. Pavel to řekl ČTK v Ostravici na Frýdecko-Místecku, odkud vyšel se svými příznivci na Lysou horu v Beskydech.

„Předpokládám, že kandidaturu oznámím počátkem září. Přesný termín ještě ale nemám. Veřejnost se to ale včas dozví,“ uvedl. Podporu chce získat mezi lidmi sběrem podpisů. „Od začátku jsem říkal, že chci být nezávislý kandidát. Z tohoto důvodu se chci opřít minimálně o 50.000 podpisů. A k tomu slouží i takové akce, jako ta dnešní. Na ně zveme podporovatele. Tady mohou podepsat podpisové archy,“ řekl.

Dodal, že kromě toho už existují i další místa pro sběr podpisů. Řada podporovatelů si archy stáhla a podpisy sbírá ve svém okolí. „Po vyhlášení kandidatury tomu budeme věnovat ještě větší pozornost,“ dodal. Kolik podpisů už nyní má, si netroufá říct. „Nějaké archy jsme už dostali zpátky. Řada archů je ale stále mezi lidmi,“ dodal.

Prezidentské volby se uskuteční v lednu 2023. Jejich první kolo by podle aktuálního volebního modelu agentury Median vyhrál předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s 25,5 procenta hlasů. Na druhém místě by byl právě Pavel s 21 procenty. Ani jeden z nich ale ještě kandidaturu oficiálně neoznámil.

Pořadí v nynějším i předchozím volebním modelu Medianu na prvních třech místech zůstává stejné. Na prvním místě je Babiš, na druhém Pavel a na třetím s větším odstupem odborový předák Josef Středula. Za dvěma nejsilnějšími adepty na funkci prezidenta jsou podíly voličů vyrovnané. Za třetím Středulou zaostává o dva procentní body na čtvrtém místě bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se sedmi procenty hlasů. Na pátém místě je senátor Pavel Fischer se šesti procenty.

  V CHKO Kokořínsko hořel ve středu les, hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň

Z aktuálních sázkových kurzů podle serveru Seznam Zprávy vyplývá, že Babiš nyní ztrácí, naopak se zvyšují šance na celkové vítězství Pavlovi i Nerudové. Pavel má nyní šance na vítězství 30,7 procenta, těsně následovaný Babišem s 30 procenty. Pravděpodobnost, že volby vyhraje Nerudová, činí teď podle těchto údajů 12,4 procenta. U Fischera je aktuální šance na výhru 5,7 procenta a u Středuly 4,6 procenta.

Data ze sázkových kurzů na rozdíl od průzkumů veřejného mínění výrazně častěji odrážejí názory informovaných lidí, kteří politiku sledují nadprůměrně a kteří jsou ochotni do svého názoru investovat vlastní peníze, uvedly Seznam Zprávy.

Kandidovat na prezidenta chtějí například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina, podnikatel a matematik Karel Janeček a mnozí další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com