Zemřel někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov

Někdejší prezident Sovětského svazu (SSSR) Michail Gorbačov dnes večer po těžké a dlouhé nemoci zemřel. Bylo mu 91 let. S odkazem na prohlášení moskevské Ústřední klinické nemocnice o tom informovaly ruské agentury TASS a Interfax.

Nemocnice ke skonu Gorbačova neuvedla žádné další podrobnosti. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na Novoděvičím hřbitově v Moskvě, napsala agentura TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Zdroj z politikova okolí v červnu sdělil, že Gorbačov je pod neustálým dohledem lékařů v Ústřední klinické nemocnici. Hospitalizován byl údajně na žádost lékařů také už v roce 2020, „na samém počátku pandemie koronaviru“.

„Vladimir Putin vyjadřuje hlubokou soustrast s úmrtím Michaila Gorbačova, ráno pošle rodině a blízkým kondolenční telegram,“ citoval TASS z vyjádření kremelského mluvčího Dmitrije Peskova.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Opak se ale stal pravdou. Sovětský svaz se rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Gorbačov, který se narodil 2. března 1931, až později přiznal, že reformovat ani nešel.

Gorbačov se jako šéf komunistické strany a tedy i celého SSSR zasloužil o konec studené války, pád železné opony i rozpad impéria. Byl i prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu. Do nově zřízené funkce byl zvolen 14. března 1990. Jeho prezidentství však trvalo jen krátce, z funkce odstoupil 25. prosince 1991 těsně před zánikem SSSR.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, doma si respekt nezískal. Pro mnoho lidí více než návrat vytoužené svobody znamenaly jeho reformy ztrátu jistot a mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad SSSR.

Sovětský svaz byl formálně rozpuštěn 26. prosince. Stalo se tak skoro na den 69 let poté, co byl 30. prosince 1922 založen. Moc od Gorbačova tehdy převzal Boris Jelcin, prezident nástupnického Ruska.

  Ochránci lidských práv zveřejnili zprávu o zapojení Ruska do války v Sýrii. Vyzpovídali přes 150 svědků

Čeští politici oceňují Gorbačova za přínos k pádu komunismu

Jako velkou osobnost 20. století, která přispěla k pádu komunismu, oceňují čeští politici někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, který zemřel v noci na dnešek v Moskvě ve věku 91 let. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) inspirovalo Gorbačova Pražské jaro. Obyvatelům SSSR dal naději na svobodu, uvedl šéf české diplomacie. Premiér Petr Fiala (ODS) připomněl, že Gorbačova politika napomohla rozpadu Sovětského svazu.

„Zemřel Michail Gorbačov, první a poslední prezident Sovětského svazu. Inspirován Pražským jarem dal jeho obyvatelům naději na svobodu, dodržování základních lidských práv a lepší budoucnost Ruska,“ napsal na twitteru Lipavský.

Již v úterý večer se ke skonu Gorbačova vyjádřil český premiér Petr Fiala. Uvedl, že Gorbačova politika napomohla pádu komunismu a rozpadu SSSR. Exprezidenta označil za významnou postavu druhé poloviny 20. století.

Podobně se k úmrtí Gorbačova vyjádřil rovněž předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu opravdu napomohl,“ uvedl na twitteru.

Podle ministryně obrany Jan Černochové (ODS) byl Gorbačov symbolem konce studené války, ale také jeho aktivním spolutvůrcem. „Jeho reformy byly pro některé radikální, pro jiné příliš mírné. I proto jeho politická dráha nebyla dlouhá,“ napsalaČernochová. Přesto podle ní Gorbačov dosáhl nemožného a navždy zůstane velkou osobností 20. století.

Světoví lídři vyzdvihují zásluhy Gorbačova o konec studené války

Britský premiér Boris Johnson vyjádřil obdiv k odvaze zesnulého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova ukončit studenou válku. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové byla jeho úloha při pádu takzvané železné opony stěžejní. Bývalý americký ministr zahraničí z konce 80. a začátku 90. let James Baker označil Gorbačova za velikána, který vedl svou zemi k demokracii. Gorbačov zemřel v noci na dnešek ve věku 91 let.

  Afghánci mažou kvůli strachu z Tálibánu své účty na sociálních sítích

„Zpráva o Gorbačovově smrti mě zarmoutila. Vždy jsem obdivoval jeho odvahu a čestnost, s níž dovedl studenou válku k mírovému konci,“ uvedl Johnson. V době agrese nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Ukrajině zůstává Gorbačovovo „neúnavné odhodlání otevřít sovětskou společnost“ příkladem pro nás všechny, dodal.

Podle von der Leyenové byl Gorbačov „důvěryhodným a respektovaným lídrem“, který sehrál klíčovou roli při ukončení studené války a pádu železné opony a který „otevřel cestu svobodné Evropě“. „Na tento odkaz nezapomeneme,“ napsala šéfka Evropské komise.

„Dějiny si budou Michaila Gorbačova pamatovat jako velikána, který vedl svůj velký národ k demokracii,“ uvedl podle agentury Reuters bývalý šéf americké diplomacie Baker. „Svým rozhodnutím nepoužít sílu k udržení impéria sehrál rozhodující roli v mírovém ukončení studené války,“ dodal s tím, že Gorbačov bude svobodnému světu chybět.

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil nad úmrtím Gorbačova „hluboký zármutek“. Podle něj se jednalo o „jedinečného státníka, který změnil běh dějin“. „Svět ztratil velkého světového vůdce, oddaného multilateralismu a neúnavného obránce míru,“ řekl podle agentury AFP Guterres.

„Michail Gorbačov utvářel jako nikdo jiný sbližování mezi Východem a Západem po pádu železné opony v Evropě a konci studené války,“ napsal rakouský kancléř Karl Nehammer.

Gorbačov se jako šéf komunistické strany a tedy i celého SSSR zasloužil nejen o konec studené války a pád železné opony, ale i rozpad impéria. Byl i prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu. Do nově zřízené funkce byl zvolen 14. března 1990. Jeho prezidentství však trvalo jen krátce, z funkce odstoupil 25. prosince 1991 těsně před zánikem SSSR.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu, doma si však respekt nezískal. Mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad SSSR.

  Spojenci Kremlu doporučili svým občanům, aby opustili Ukrajinu: další informační operace Ruské federace

DPA: Nad účastí zahraničních hostů na pohřbu Gorbačova se vznáší otazníky

Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov má být pochován na prominentním hřbitově v Moskvě, přičemž podmínky pohřbu si sám stanovil již dlouho před smrtí. Vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu a s ní souvisejícím sankcím se nad účastí zahraničních hostů na smutečním obřadu vznáší otazníky, uvedla dnes agentura DPA. Gorbačov zemřel v noci na dnešek v Moskvě ve věku 91 let.

Držitel Nobelovy ceny míru Gorbačov bude pohřben na moskevském Novoděvičím hřbitově pro slavné osobnosti, kde má vyhrazený hrob po boku své zesnulé manželky Raisy. Ta zemřela v roce 1999 na leukémii, Gorbačov k jejímu hrobu pravidelně chodil. Ruské úřady dosud termín pohřbu nestanovily.

Rusko v reakci na západní sankce zakázalo vstup do země mnoha vysoce postaveným politikům z Evropské unie, Spojených států a dalších západních zemí. Uzavřelo také ruský vzdušný prostor pro letadla z „nikoliv přátelských zemí“.

Mnoho západních politiků se vyhýbá kontaktům s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu, kterou před více než půl rokem nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Vzhledem k historickému a mezinárodnímu významu Gorbačova se však se státníkem bude zřejmě chtít rozloučit i řada hostů ze zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com