V druhém kole voleb v Brazílii se střetnou Lula da Silva a Bolsonaro

V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli levicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva, který porazil stávajícího krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Nezískal ale většinu hlasů, takže se 30. října uskuteční druhé kolo hlasování. Podle tiskových agentur to dnes oznámil brazilský volební úřad TSE.

Lula da Silva si zatím připisuje 48,4 procenta hlasů, jeho největší soupeř Bolsonaro, který zkraje sčítání vedl, má nyní 43,2 procenta, sdělil volební úřad po sečtení více než 99,96 procenta hlasů.

Exprezident Lula je stále jedním z nejoblíbenějších levicových lídrů Latinské Ameriky. Velkou popularitu mu za jeho vlády vynesly zejména sociální programy, jimiž dostal miliony Brazilců z bídy. Pověst mu ale v předchozích letech poškodilo několik korupčních kauz, kvůli nimž strávil rok a půl ve vězení. Všechny verdikty vůči němu nicméně posléze zrušil nejvyšší soud.

Bolsonaro čelil během své vlády široké kritice, i ze zahraničí, kvůli opatřením, jimiž přispěl k výrazně rychlejšímu ničení amazonského pralesa. Mnozí mu vyčítají i laxní přístup k šíření covidu-19, velký počet vojáků ve vládních funkcích či velký nárůst prodeje zbraní, který usnadnil řadou dekretů.

„Boj pokračuje až do konečného vítězství,“ prohlásil neděli večer místního času Lula da Silva. „My tyto volby vyhrajeme,“ dodal.

Bolsonaro řekl, že „porazil lživé průzkumy“, a vyjádřil optimismus před druhým kolem hlasování. Poslední průzkum agentury Datafolha předpovídal Lulovi v sobotu večer náskok 14 procentních bodů.

ČTK

  Merkelová naznačila možnost postupného otvírání hranic se sousedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com