Severoamerická řeka Mississippi čelí rekordnímu suchu, tvrdí CNN

Nejdelší severoamerická řeka Mississippi čelí v posledních týdnech rekordnímu suchu. Píše to dnes server stanice CNN. Na mnoha místech je rozsáhlé koryto řeky téměř vyschlé a nízkou úroveň hladiny vykazují i mnohé přítoky. V deltě řeky musela americká armáda začít stavět dočasnou hráz, která má zabránit průniku slané vody do koryta řeky.

Na historicky velmi nízkých hodnotách byl tento týden celý střední tok řeky Mississippi, od státu Illinois do Louisiany. Například ve městě Memphis ve státě Tennessee byla hladina řeky tři metry pod nulou vodočtu, což bývá bod umístěný pod dlouhodobě nejnižším naměřeným vodním stavem. Záběry z dronů ukazují, že koryto řeky je na některých místech zcela bez vody a lze ho překročit suchou nohou. Ve městě Cairo ve státě Illinois je hladina řeky blízko nejnižšímu údaji od roku 1901.

Nízká hladina řeky Mississippi může zkomplikovat dopravu obilí a jiných zemědělských komodit. Úřady se proto chystají zvýšit odtoky z některých velkých přehrad. Suchem totiž netrpí jen nejdelší severoamerická řeka ale také mnoho přítoků. Například řeka Platter ve státě Nebraska je na několika místech téměř vyschlá.

Američtí ženisté začaly tento týden budovat dočasnou hráz, která má zabránit průniku slané vody do koryta řeky Mississippi. „Když průtok klesne pod hodnotu 300.000 metrů krychlových za vteřinu, tak řeka nemá dostatek síly, aby udržela slanou vodu v moři,“ uvedl představitel americké armády Ricky Boyett. V konečném úseku řeky při tom průtok klesl pod úroveň 200.000 metrů krychlových za vteřinu. Průnik slané vody může ohrozit fungování čističek vody či zásoby pitné vody.

Podle amerického ústavu pro pozorování sucha zhruba polovina amerického území vykazuje střední či vážný nedostatek vody. Přes 134 milionů Američanů žije na území postiženém suchem, což je nejvíce od roku 2016.

  Ruský poslanec: Vyhoštění ruských diplomatů z ČR je reakcí na dění v Bělorusku

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..