USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 275 milionů dolarů, píše AP

Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 275 milionů dolarů (přes 6,7 miliard korun). Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované americké činitele, podle nichž bude tento balík z velké části zaměřen na doplnění munice pro zbraňové systémy, které Kyjev používá při protiofenzivě proti ruským invazním silám. Washington novou vojenskou pomoc zřejmě oficiálně oznámí dnes.

Balík nové vojenské pomoci má například obsahovat munici pro raketomety HIMARS.

Americký ministr obrany Lloyd Austin mezitím ve čtvrtek novinářům řekl, že USA dodají Ukrajině dříve přislíbené systémy protivzdušné obrany NASAMS patrně počátkem příštího měsíce. USA slíbily zaslat napadené zemi dva tyto systémy.

Spojené státy tak od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyčlenily na zbraně a další vybavení pro Kyjev téměř 18 miliard dolarů (přes 442 miliard korun), poznamenala AP.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím informovalo o úsilí, které vyvíjí s cílem zabránit tomu, aby se zbraně zaslané Spojenými státy na Ukrajinu dostaly do nesprávných rukou, například k ruským vojákům nebo extremistickým skupinám.

„Války mohou poskytnout příležitost k tomu, aby se zbraně dostaly do soukromých rukou skrze krádeže nebo nezákonný prodej, což někdy vytváří černé trhy se zbraněmi, které přetrvávají desítky let,“ uvedla podle stanice CNN americká diplomacie a jako příklad zmínila války na Balkáně v 90. letech minulého století.

USA se tomuto scénáři snaží zabránit skrze plán, jenž zahrnuje posílení schopnosti bezpečnostních sil Ukrajiny a jejich sousedů zabezpečit zbraně nebo posílení ochrany ukrajinských hranic ve snaze zabránit eventuálnímu pašování zbraní.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že intenzivní poptávka Ukrajiny po zbraních na bojišti zatím zřejmě brání šíření zbraní jako jsou protitankové střely Javelin na černém trhu. Hlavním problémem je podle něj zabavování zbraní ruskými silami při obsazování ukrajinského území. Americká diplomacie varovala, že Moskva tyto zbraně může využít k vyvinutí protiopatření vůči im nebo k provádění operací pod falešnou vlajkou.

  Čína kvůli Hongkongu slibuje Británii tvrdý protiútok

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com