Rusko po sobotních útocích na lodě na Krymu pozastavuje svoji účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů. Oznámila to ruská státní agentura TASS s odvoláním na prohlášení ministerstva obrany. Podle ruských úřadů ukrajinské drony zaútočily na Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Napadené lodě se údajně podílely na zajištění obilného koridoru. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že Kreml používá falešnou záminku.
Ruské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že s ohledem na „teroristický čin“ Ukrajinců za údajné účasti britských expertů proti lodím Černomořské flotily a civilním plavidlům podílejícím se na zajištění bezpečnosti obilného koridoru pozastavuje ruská strana svoji účast na plnění dohod o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů.
Ruské ministerstvo tvrdí, že útoky dronů byly z velké části odraženy a mírně poškozena byla ruská minolovka. Z výcviku ukrajinských vojáků, kteří se na útoku prý podíleli, obvinila Moskva příslušníky britského námořnictva. Nepředložila však pro své tvrzení žádné důkazy.
Na základě dohody z letošního července, kterou mezi zeměmi pomohla sjednat OSN a Turecko, mohla Ukrajina obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se zastavil po ruské invazi a poté, co Rusové ovládli černomořské trasy. Dohoda o vývozu z Ukrajiny byla sjednána na sto dvacet dnů.
Šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths přitom ve středu uvedl, že je „poměrně optimistický“, že dohoda o vývozu z ukrajinských přístavů bude po polovině listopadu prodloužena, připomíná agentura Reuters.
Ukrajina je jedním z největších vývozců zemědělských plodin na světě. Podle BBC na ni připadá dvaačtyřicet procent slunečnicového oleje, šestnáct procent kukuřice a devět procent pšenice prodávaných na globálním trhu.