Senát se kvůli daňovému balíčku a energetické novele sejde už 24. listopadu

Senát se kvůli daňovému balíčku a novele energetického zákona sejde už 24. listopadu. Další zákony bude projednávat počátkem prosince. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala tisková tajemnice horní komory Lada Faldynová.

Novela energetického zákona má zavést maximální ceny pro výrobce energií, Sněmovna ji bude schvalovat tento pátek ve stavu legislativní nouze. Novela počítá s tím, že výrobci by odváděli státu 90 procent z příjmů nad určenou hranici. Kabinet chce z takto získaných peněz hradit kompenzace za vyšší ceny energií, které způsobily především důsledky ruské agrese proti Ukrajině.

Daňový balíček, který už Sněmovna schválila, má zavést daň z mimořádných zisků pro banky a energetické firmy. Příjmy z daně mají také sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent.

Daň by měla v příštím roce podle ministerstva financí vynést 85 miliard korun a počítá s ní už návrh rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí odhaduje, že na kompenzaci maximálních cen energií bude potřebovat zhruba 100 miliard korun.

Při prosincovém pokračování schůze by senátoři měli projednat mimo jiné zákony v souvislosti s užíváním bytů a nebytových prostorů, o národních sankcích vůči cizincům za jejich závažné protiprávní jednání nebo novelu autorského zákon. Na programu schůze je i volba kandidáta do funkce předsedy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí a volba členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

ČTK

  Policie i detektivové NCOZ prověřují dění a lidi z okolí prezidenta Zemana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com