Do USA přicházejí mrazivé Vánoce, zrušeny byly tisícovky letů

Těsně před Vánoci zasáhla Spojené státy jedna z nejhorších vln mrazů a vydatného sněžení. Varování před zimním počasím bylo vydáno pro rozsáhlé oblasti, v nichž žije více než 200 milionů lidí. V celých USA dnes bylo zrušeno přes 4600 letů, informovala agentura AP. Přívalu sněhu čelí i Kanada.

Desítky milionů Američanů se musí vypořádat s mrazivými teplotami, sněhovými bouřemi či výpadky elektrického proudu. Ruší také sváteční setkání. Zimní bouře, která zemi zasáhla, je podle meteorologů svým rozsahem téměř bezprecedentní. Nějakému druhu výstrahy před zimním počasím je podle AP vystaveno zhruba 60 procent obyvatel USA, podle Národní meteorologické služby (NWS) jde o 200 milionů lidí.

Například v Denveru ve státě Colorado klesly teploty při průchodu studené fronty během 24 hodin o zhruba 40 stupňů. Ve státech Kansas a Oklahoma podle místních médií do dneška přišlo o život pět lidí při dopravních nehodách, k nimž zjevně přispělo nynější počasí.

Podle agentury AFP už v Severní Americe padlo několik teplotních rekordů, když bylo na západě Kanady naměřeno minus 53 stupňů, v americkém státě Minnesota minus 38 stupňů, v texaském Dallasu na jihu USA minus 13 a v Houstonu minus osm stupňů. Ve státech Montana, Jižní Dakota a Wyoming už byly naměřeny hodnoty kolem minus 45 stupňů Celsia.

Podle webu PowerOutage.us bylo dnes jenom ve státě Texas bez elektřiny přes 80.000 odběratelů z více než 12 milionů. V celých USA bylo takto postiženo více než 1,4 milionu domácností a firem. Distributoři elektřiny vyzvali firmy a veřejnost, aby co nejvíce omezily spotřebu, aniž by to bylo na úkor bezpečnosti.

V celých USA dnes bylo zatím zrušeno více než 4600 vnitrostátních a mezinárodních letů, vyplývá z informací serveru FlightAware. Chaos postihl leteckou dopravu právě v době, kdy se lidé potřebují dostat domů na svátky. Některá letiště, například mezinárodní letiště Seattle-Tacoma, uzavřelo své ranveje.

  Podívej Evropa to je tváří války!

V Kanadě společnost WestJet od dnešních 9:00 místního času zrušila všechny přílety a odlety na torontském Pearsonově mezinárodním letišti.

Meteorologové očekávají, že u Velkých jezer na pomezí USA a Kanady se vytvoří takzvaná „bombová cyklóna“, kdy velmi prudký pokles atmosférického tlaku způsobí silnou bouři. To vytvoří podmínky pro bouře doprovázené silným větrem a sněžením.

Chladné počasí v USA zvýšilo zájem o ubytovny pro lidi bez domova. Například v Detroitu byly některé už ve čtvrtek zaplněné. „Nikoho neposíláme zpět do té zimy,“ řekla však deníku Detroit News mluvčí útulku pro rodiny COTS Aisha Morrellová-Fergusonová.

Pro Buffalo ve státě New York meteorologové předpovídají sněhovou bouři, jaká se vyskytne jednou za generaci, provázenou nárazovým větrem o rychlosti až 105 kilometrů za hodinu. Hrozí proto rozsáhlé výpadky proudu. Starosta města Byron Brown vyzval obyvatele, aby neopouštěli domovy a hokejová NHL odložila utkání mezi domácími Sabres proti týmu Tampa Bay Lightning. Během víkendu by v oblasti mohlo napadnout až 120 centimetrů sněhu, uvedl podle AP meteorolog NWS Richard Otto.

Ve Vermontu, dalším státě na severovýchodě USA, je situace tak špatná, že tu pro dnešek přerušil provoz vlakový dopravce Amtrak. Předčasně se zavřely některé regionální úřady. Z pobřeží státu Maine byl dnes ráno místního času hlášen vítr dosahující v nárazech rychlosti 113 kilometrů za hodinu. Na Mount Washingtonu, nejvyšší hoře amerického Severovýchodu, ve státě New Hampshire foukal vítr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu.

Stejně rychle, jak mrazivá vlna do USA přišla, by zase mohla odeznít. V některých oblastech na severozápadě USA mají teploty brzy opět stoupnout. Na mnoha místech má být podle NWS už o víkendu opět o 20 až 30 stupňů tepleji.

  O vyslání vojáků na Ukrajinu se v Paříži vedla vášnivá debata, uvedl Duda

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com