Dokumenty nalezenými u Bidena se bude zabývat zvláštní vyšetřovatel

irozhlas.cz

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland jmenoval nezávislého prokurátora pro vyšetřování nálezu utajovaných dokumentů v bývalé kanceláři prezidenta Joea Bidena a také v jeho garáži a knihovně v domě ve Wilmingtonu ve státě Delaware. Dokumenty jsou z období 2009-2017, kdy byl Biden viceprezidentem administrativy Baracka Obamy. Prezident i viceprezident USA mají po odchodu z funkce povinnost odevzdat všechny citlivé materiály Národnímu archivu USA.

„Podepsal jsem dokument o jmenování Roberta Hura zvláštním prokurátorem,“ uvedl Garland s tím, že Hur bude vyšetřovat, zda nedošlo k porušení zákona. „Toto jmenování zdůrazňuje pro veřejnost závazek ministerstva k nezávislosti i odpovědnosti ve zvláště citlivých záležitostech,“ dodal Garland. Ujistil, že ministerstvo se hodlá řídit fakty a zákonem. Hur krátce na to poznamenal, že bude pracovat „rychle a důkladně“, bez zaujatosti a beze strachu. Případ začne vyšetřovat v řádu několika dní.

Hur, který se v minulosti zabýval problemtikou národní bezpečností, podvodů a kyberkriminality, působil za vlády prezidenta Donalda Trumpa jako vrchní federální prokurátor v Marylandu. V únoru 2021 oznámil, že se vrací k soukromé advokátní praxi. Studoval na Harvardově a Stanfordově univerzitě.

Biden řekl, že je nálezem dokumentů překvapený, neví prý, co v nich je. Dnes novinářům zopakoval, že s vyšetřovateli ministerstva spravedlnosti „plně spolupracuje“. Bidenovi právníci našli dokumenty poprvé už 2. listopadu, několik dnů před americkými volbami, věc však veřejně oznámili až tento týden v pondělí.

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dříve dnes vyzval Kongres, aby případ utajovaných dokumentů nalezených u Bidena vyšetřil. „Myslím, že Kongres tohle musí vyšetřit. (Biden) byl tak znepokojený kauzou Trumpových dokumentů zavřených pod zámkem, a my teď zjistíme, že sám držel dokumenty na několika různých místech,“ řekl McCarthy.

Nehledě na to, jaký závěr přinese vyšetřování ministerstva spravedlnosti, je případ „politickou potíží“ pro Bidena, který označil exprezidenta Trumpa za „nezodpovědného“, když přechovával stovky utajovaných dokumentů ve své soukromé rezidenci na Floridě, píše AP.

  Pásmo Gazy čelí velmi intenzivnímu ostřelování, přerušen byl i internet

Biden a Trump, kteří jsou možnými soupeři v příštích prezidentských volbách v roce 2024, nyní čelí vyšetřování zvláštních prokurátorů, kteří jsou obvykle jmenováni k politicky citlivým případům, aby byla zajištěna určitá míra jejich nezávislosti na vedení ministerstva spravedlnosti. Rozdíl mezi těmito případy ovšem spočívá v tom, že Bidenovi právníci tvrdí, že dokumenty předali, jakmile je našli, zatímco Trump vzdoroval až do srpnové prohlídky agentů FBI ve svém sídle na Floridě, což vyvolává otázky, zda on nebo jeho zaměstnanci nebránili vyšetřování, píše agentura Reuters.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com