Po pádu vrtulníku zahynulo u Kyjeva vedení ministerstva vnitra včetně ministra

Při havárii vrtulníku u Kyjeva zahynulo 14 lidí včetně ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského, dalších osob z vedení ministerstva a jednoho dítěte. Oznámily to ukrajinské úřady. Helikoptéra se zřítila v mlze poblíž školky. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny nehody. Později uvedl, že podle jeho názoru nešlo o nešťastnou náhodu.

„Dnes ráno se v Brovarech zřítil vrtulník státní záchranné služby. V důsledku letecké katastrofy zahynulo vedení ministerstva vnitra: ministr (Denys Monastyrskyj), první náměstek ministra (Jevhenij Jenin) a státní tajemník (Jurij Lubkovyč),“ oznámil náčelník ukrajinské policie Ihor Klymenko, kterého vláda později jmenovala náměstkem ministra vnitra a dočasně mu uložila vykonávat ministerskou roli.

„Po upřesnění informací, po provedení identifikace, bylo na místě havárie vrtulníku nalezeno 14 mrtvých, mezi nimi bylo jedno dítě a devět lidí, kteří se nacházeli na palubě,“ uvedlo odpoledne tiskové oddělení ukrajinské Státní služby pro mimořádné události (DSNS). Dalších 25 lidí, včetně 11 dětí, bylo podle něj zraněno a hospitalizováno. Údaje o počtu obětí se předtím během dne rozcházely.

Helikoptéra podle agentury Reuters narazila do budovy, což způsobilo na místě rozsáhlý požár. „V době tragédie byly ve školce děti i zaměstnanci,“ uvedl dříve gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba. Videa sdílená na sociálních sítích ukazují hořící budovu a její okolí a slyšet je křik lidí.

Vedení ministerstva letělo na jedno z „míst, kde se odehrávají prudké boje“, řekl novinářům v Brovarech zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Úředníci z ministerstva měli navštívit Charkovskou oblast, uvedl mezitím podle agentury AP šéf policie v Charkovské oblasti Volodymyr Tymoško. Na palubě stroje byl Monastyrskyj a pět jeho spolupracovníků, spolu s nimi zahynuli také tři členové posádky, informovala agentura Unian s odvoláním na záchranáře.

Zatím není jasné, co způsobilo pád vrtulníku. Rusko, jehož jednotky napadly Ukrajinu loni v únoru, se nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se o žádném ruském útoku v oblasti v době tragédie nezmínili, poznamenala agentura Reuters.

„Domnívám se, na základě zkušenosti s válkou, kterou mám stejně jako celá naše společnost, že to nebyla nešťastná náhoda, byla to válka. Válka se neodehrává jen na bojišti. Válka se odehrává na různých frontách,“ prohlásil Zelenskyj ve videoprojevu k účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Vrtulník francouzské výroby Super Puma, který se dnes zřítil, poskytli Ukrajině francouzští partneři, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat citovaný serverem RBK-Ukrajina. Nejmenovaný francouzský činitel podle agentury AP sdělil, že helikoptéru si Ukrajinci koupili v roce 2019 a nebyla součástí vybavení, které Paříž poslala do této země od začátku ruské invaze.

Ukrajinská tajná služba SBU podle Reuters uvedla, že vyšetřuje a zvažuje několik možných příčin havárie, včetně porušení pravidel letu, technické závady nebo úmyslného zničení vrtulníku. Mluvčí ukrajinské policie a ukrajinského letectva podle médií shodně uvedli, že je příliš brzy na stanovení příčin neštěstí, které se pokusí určit vyšetřovací komise. Ruská média spekulují, zda šlo o sabotáž, technickou závadu, chybu pilota či nešťastný zásah protivzdušné obrany.

  Slovenský nejvyšší soud propustil z vazby finančníka Haščáka

Vysoce postavení činitelé běžně cestují během konfliktu vrtulníkem a tato tragédie může Kyjev přimět k zavedení pravidla, které existuje v mnoha evropských zemích a podle něhož by nejvyšší představitelé neměli létat stejným letounem, řekl agentuře AP politický analytik Volodymyr Fesenko.

V Brovarech, které jsou prakticky východním předměstím Kyjeva, žije asi 100.000 lidí. Státní záchranná služba spadá na Ukrajině pod ministerstvo vnitra. Vrtulník Eurocopter EC225 Super Puma je nyní označován jako Airbus Helicopters H225; kromě posádky může přepravovat až 24 cestujících.

Povinnosti ukrajinského ministra vnitra bude dočasně zastávat policejní náčelník

Ukrajinská vláda dnes jmenovala náčelníka ukrajinské policie Ihora Klymenka náměstkem ministra vnitra a dočasně mu uložila vykonávat ministerské povinnosti. V příspěvku na telegramu o tom informoval premiér Denys Šmyhal. Vedení ministerstva včetně hlavy úřadu Denyse Monastyrského dnes zahynulo při havárii vrtulníku u Kyjeva.

„Návrh na jmenování nového (ministra vnitra) bude podán po jednání s parlamentem,“ uvedl Šmyhal. Ministerstvo vnitra je podle něj jednou z klíčových složek bezpečnosti, a proto je třeba dodržet zavedený protokol při výběru nového resortního šéfa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny nehody. Mluvčí ukrajinské policie a ukrajinského letectva podle médií shodně uvedli, že je příliš brzy na stanovení příčin neštěstí, které se pokusí určit vyšetřovací komise.

Rakušan připravuje kondolenci rodině ukrajinského ministra vnitra

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) bude osobně kondolovat rodině ukrajinského ministra Monastyrského. Rakušan při příchodu na dnešní zasedání vlády řekl, že jeho vztah s ukrajinským ministrem byl velmi osobní. Soustrast rodině a blízkým Monastyrského i dalších obětí havárie vyjádřili na twitteru také premiér Petr Fiala (ODS) či šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti).

Při nehodě podle ukrajinských úřadů zahynulo 18 lidí včetně vedení ministerstva vnitra a tří dětí. Rakušan uvedl, že pro něj jde o velmi osobní záležitost, protože s Monastyrským neměli jen formální vztahy. „Pozval jsem ho do Prahy na neformální radu, setkali jsme se v Bruselu a při naší návštěvě Ukrajiny jsme spolu strávili mimo protokol hodinu a půl času hovorem, který byl nejen pracovní, ale i osobní,“ připomněl Rakušan schůzky z poslední doby.

Monastyrskyj byl nejen ministr vnitra, ale také otec malých dětí, dodal Rakušan. „Já jménem vlády připravuji oficiální kondolenci ukrajinské straně, samozřejmě budu osobně kondolovat jeho rodině,“ uvedl Rakušan.

  V Izjumu se po odchodu ruských vojáků našlo pohřebiště s 440 těly

Kondolenci na sociálních sítích sdílel Fiala. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám a blízkým ukrajinského ministra vnitra Monastyrského a všem, kteří zahynuli při havárii vrtulníku u Kyjeva,“ uvedl premiér.

Lipavský uvedl, že ho informace o pádu vrtulníku s Monastyrským, jeho prvním náměstkem Jevhenijem Jeninem a dalšími představiteli ukrajinského ministerstva hluboce zarmoutila. „Mé srdce je se všemi, kterých se tato tragédie dotkla. I přes hrozné ztráty Ukrajina zvítězí,“ napsal na twitteru.

BBC: Monastyrskyj byl nekonvenční šéf ukrajinského ministerstva vnitra

Evropští lídři vyjádřili zármutek nad smrtí ministra

Politování nad smrtí ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského, který zahynul při pádu vrtulníku u Kyjeva, vyjádřila řada evropských politiků i americký prezident Joe Biden. Předseda Evropské rady Charles Michel ho označil za velkého přítele Evropské unie. Soustrast projevili i čeští politici, včetně premiéra Petra Fialy. Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová nehodu, při níž podle Kyjeva zahynulo nejméně 15 lidí včetně tří dětí, označila za srdcervoucí tragédii.

Příčina pádu letounu ve městě Brovary nedaleko ukrajinské metropole není jasná. Policie nejprve oznámila 16 mrtvých, šéf kyjevské oblastní správy následně informoval, že obětí je 18, zatímco záchranáři hlásí 15 mrtvých a tento údaj uvedl i prezident Volodymyr Zelenskyj. Michel krátce po nehodě vyjádřil „nejhlubší soustrast“ ukrajinskému lidu. „Sdílíme bolest Ukrajiny,“ napsal v příspěvku na twitteru.

Ke kondolenci se připojila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Tragédie zasáhla srdce válkou zmítané Ukrajiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí, Volodymyru Zelenskému a celé zemi po havárii vrtulníku u Brovar. Truchlíme s vámi,“ napsala na sociální síti.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová uvedla, že zprávu o havárii vedle mateřské školy v Brovarech přijala se „zlomeným srdcem“. „V myšlenkách jsem s rodinami a blízkými ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského a s těmi, kteří při této strašné tragédii zahynuli, včetně dětí,“ uvedla Metsolaová.

Biden vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých. „Jejich odkaz budeme nadále uctívat podporou ukrajinských institucí i naším neutuchajícím partnerstvím s ukrajinským lidem, abychom plamen svobody udrželi živý,“ řekl v prohlášení americký prezident.

Bravermanová označila Monastyrského za „vůdčí světlo“ v boji ukrajinského lidu proti ruské invazi. „Když jsme spolu v říjnu mluvili, byla jsem ohromena jeho odhodláním, optimismem a vlastenectvím,“ uvedla na twitteru. „V myšlenkách jsem se všemi, kteří při této strašlivé tragédii zahynuli, a s jejich rodinami. Spojené království bude vždy na straně našich ukrajinských přátel,“ dodala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je „zarmoucen tragickou smrtí“ Monastyrského a vyjádřil soustrast ukrajinskému lidu. „Soucítím se všemi oběťmi této strašné události v blízkosti mateřské školy, s dětmi a jejich rodinami,“ napsal na twitteru. Jeho polský protějšek Andrzej Duda uvedl, že informaci o pádu vrtulníku přijal s hlubokým zármutkem. „V myšlenkách jsem s rodinami a blízkými obětí,“ napsal na twitteru.

Finská ministryně vnitra Krista Mikkonenová, která se s Monastyrským setkala minulý týden, uvedla, že smrt jejího kolegy se jí hluboce dotýká. Dodala, že finská podpora Ukrajiny bude pokračovat.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com