ISW: Rusové pravděpodobně Bachmut brzy neobklíčí

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily Bachmut. Ruské síly si zřejmě zajistily dostatečnou výhodu, pokud jde o polohu, aby mohly zvrátit situaci v určitých částech Bachmutu, nicméně dosud nedonutily ukrajinské síly stáhnout se a pravděpodobně nebudou moci město brzy obklíčit, napsal institut ve své zprávě.

Ruský postup v Bachmutu je podle ISW pomalý a postupný a rovněž nenaznačuje, že by Rusové mohli město převzít nějakým „frontálním útokem“. Spíše to prý vypadá, že se snaží Ukrajince donutit opustit obranné pozice. „Možná původně měli v úmyslu ukrajinské síly v Bachmutu obklíčit, ale ukrajinské velení signalizovalo, že se pravděpodobně raději stáhne, než aby riskovali obklíčení,“ dodal institut.

Jak uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb, ruské síly se stejně jako v předchozích dnech soustředily zejména na operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske. Za posledních 24 hodin podnikli Rusové šest raketových a 24 dalších vzdušných útoků a v 65 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

Při útoku na město Kupjansk zahynul 65letý muž, další dva civilisté zahynuli v Bachmutu, informoval šéf místní oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Při ruských útocích v Doněcké oblasti utrpělo zranění rovněž dalších sedm lidí, z toho jeden v Bachmutu.

Britské ministerstvo zahraničí ve své pravidelné zprávě citovalo ruské mobilizované záložníky, kteří na konci února popsali, že dostali nařízeno, aby útočili na ukrajinské pozice vybaveni pouze „střelnými zbraněmi a lopatami“. Ruské armádní lopaty typu MPL-50 jsou speciální nástroje, které jsou určeny pro boj zblízka. Jeden ze záložníků popsal, že nebyl na podobný boj „připraven ani psychicky ani fyzicky“.

  Ruská vojska zahájila na východě Ukrajiny novou ofenzivu

„Důkazy z poslední doby naznačují, že na Ukrajině přibývá bojů zblízka,“ uvedli britští zpravodajci. Jde pravděpodobně o důsledek toho, že ruské velení i nadále trvá na útočných akcích, nicméně pěchota již nemá takovou podporu dělostřelectva, jako tomu bylo dříve. To podle Londýna nejspíš souvisí i s nedostatkem munice.

Zakladatel ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin ve videu zveřejněném na youtube řekl, že pokud by se její jednotky musely od Bachmutu stáhnout, „rozsypala by se fronta až k ruské hranici, možná i dál“. Stažení wagnerovců by podle něho také mohlo pro Rusko znamenat ztrátu Krymu a další nežádoucí následky. Jednotky skupiny označil za „cement“, který stabilizuje situaci na frontě a brání Ukrajincům v jejím prolomení. „Pokud ustoupíme, zapíšeme se do dějin jako ti, kdo udělali zásadní krok k válečné prohře,“ řekl také.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com