USA po víkendu oznámí vojenskou pomoc Ukrajině za 2,6 miliardy USD

Spojené státy podle zdrojů agentury Reuters po víkendu, možná už v pondělí, oznámí další vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě kolem 2,6 miliard dolarů (asi 56 miliard korun). Obsahovat by měla i radary a munici pro tanky. Spojené státy podle amerického ministerstva obrany vyčlenily na vojenskou pomoc pro Ukrajinu k začátku března přes 32 miliard dolarů (asi 692 miliard korun) od začátku ruské invaze 24. února 2022.

Ukrajina v uplynulých měsících opakovaně volala po další vojenské pomoci západních států, aby mohla na jaře zahájit protiofenzivu. Tu by mohla ukrajinská armáda podle ministra obrany Oleksije Reznikova zahájit „v dubnu nebo květnu“ v závislosti na povětrnostních podmínkách. Ministr to podle agentury Unian řekl ve středu.

Ukrajina na konci loňského léta a začátkem podzimu dosáhla dílčích vítězství, když se její armádě podařilo osvobodit rozsáhlá území na severovýchodě a jihu země. Nyní podle Institutu pro studium války (ISW) kreslí frontová linie na mapě Ukrajiny křivku podél řeky Dněpr na jihovýchodě země, přetíná Záporožskou oblast, která je z větší části pod kontrolou ruských sil, pokračuje do Doněcké oblasti a pak severně zhruba po hranici mezi Luhanskou a Charkovskou oblastí.

ČTK

  Při ruských útocích na Charkov podle místních úřadů zemřelo osm lidí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com